Dostali pieniądze na odnowienie pomnika - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 25 października
reklama

Dostali pieniądze na odnowienie pomnika

0

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku otrzymała grant w wysokości 7 tys. zł z Fundacji Orlenu. Pieniądze pochodzą z programu „Czuwamy!Pamiętamy!”

Uzyskane wsparcie zostanie przeznaczone na odnowienie pomnika Polegli Niepokonani 1939-1945, znajdującego się przy ul. Połanieckiej w Osieku.

Fundacja przyznała jedynie 34 granty. Jeden z nich, na maksymalną kwotę, o jaką można było się ubiegać, otrzymała właśnie jednostka z Osieka. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie remontu monumentu, który usytuowany jest w bardzo eksponowanym miejscu, przy drodze krajowej. W planach jest m.in. pomalowanie obiektu, konserwacja balustrady i łańcuchów, naprawa kostki brukowej i krawężników, zakup statywu do zamocowania flag oraz samych flag, a także zakup i montaż tablicy okolicznościowej, opisującej wydarzenia z 10-11 września 1939 r., które rozegrały się na ziemi osieckiej. Miała wówczas miejsce tzw. bitwa pod Osiekiem. Starcie z siłami niemieckimi miało na celu obronę przeprawy mostowej na Wiśle koło Baranowa Sandomierskiego. Zadaniem polskich sił skoncentrowanych w Osieku była obrona miasta przed wdarciem się oddziałów niemieckich, dążących do rozbicia zgromadzonych na przeprawie rzecznej jednostek. Dzięki odparciu ataku, wycofująca się Grupa Operacyjna „Jagmin” zdążyła przeprawić się przez dopiero co ukończony most na prawy brzeg Wisły. Sama budowa mostu nazwanego „Mostem Zbawienia” była przeprowadzona w niesłychanie szybkim tempie i z nadludzkim wysiłkiem. Bez odparcia ataku i budowy mostu los polskich żołnierzy byłby przesądzony. Podczas dotkliwej bitwy zniszczonone zostało blisko 80 procent drewnianej zabudowy miasta. Spłonęła również strażacka remiza ze sprzętem pożarniczym. Wydarzenia, które rozegrały się wówczas na przedmieściach Osieka, zostały przypomniane podczas widowiskowej inscenizacji z okazji 80. rocznicy bitwy, która zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”.

W tym roku uroczystości związane z 82. rocznicą bitwy planowane są przy odnowionym już pomniku.

Fot. OSP Osiek

osiek pomnik

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.