Efektowny koniec ćwiczeń poligonowych w Nowej Dębie [wideo][zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

Efektowny koniec ćwiczeń poligonowych w Nowej Dębie [wideo][zdjęcia]

0
1 z 4

Mocnym akcentem zakończyli ćwiczenia poligonowe w Nowej Dębie czołgiści z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Na koniec cyklu ćwiczeń, w trakcie którego znalazły się m.in. ostre strzelania z armat czołgów Leopard będących na wyposażeniu brygady, żołnierze 1 WBpanc użyli systemu o tajemniczej dla laika nazwie ZB-WŁ WD, służącego do niszczenia pól minowych.

Filmik przedstawiający moment użycia systemu do niszczenia pól minowych opublikowały w mediach społecznościowych służby prasowe 1 WBpanc.

 – Podczas ćwiczeń, na koniec naszego pobytu na nowodębskim poligonie, została użyta holowana wyrzutnia ładunków wydłużonych ZB-WŁ WD. System ten umożliwia niszczenie wykrytych pól minowych bez narażania życia żołnierzy – mówi porucznik Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Wyrzutnia ZB-WŁ WD wystrzeliwuje za pomocą silników rakietowych pięć 100-kilogramowych ładunków wybuchowych rozłożonych na pięciu 100-metrowych linach. Po opadnięciu na teren wykrytego pola minowego następuje eksplozja ładunków, która powoduje reakcję łańcuchową i detonację wszystkich min. System jest polską konstrukcją, używaną przez Wojsko Polskie od lat 80. ub. wieku.

Fot. materiały MON, wideo: 1 Warszawska Brygada Pancerna

1 z 4

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.