Ekspres przelewowy – dla kogo?

0

Na rynku istnieje cały przekrój ekspresów do kawy. Zasadniczo, dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje: ekspresy ciśnieniowe oraz przelewowe. Dziś zajmiemy się charakterystyką ekspresów przelewowych, wskażemy wady i zalety ich użycia, a także podpowiemy, dla kogo będą odpowiednim wyborem.

Jak działa ekspres przelewowy?

Zasada działania ekspresu przelewowego opiera się na tej samej zasadzie, w zgodzie z którą przyrządza się kawę po turecku. Proces jej przyrządzania rozpoczynamy od zmielenia ziaren, a następnie zalewamy je gorącą wodą (ok. 92oC). Po zaparzeniu napój jest gotowy do spożycia. W przypadku tego rodzaju kawy, problematyczne dla wielu mogą być fusy oraz charakterystyczny, gorzki posmak (w zależności od rodzaju użytych ziaren).

Kawa przygotowana w ekspresie przelewowym przyrządzana jest w podobny sposób, aczkolwiek w procesie wykorzystuje się papierowe filtry, które zatrzymują fusy. Polega to na tym, że odpowiednio podgrzana woda przepływa przez zmieloną kawę oraz filtr, a następnie napar trafia do dzbanka umieszczonego pod nim. Ekspresy tego typu wyposażone są w filtry wielorazowe, najczęściej papierowe, bądź mają stały filtr, który należy dokładnie czyścić po każdym użyciu.

Zalety ekspresu przelewowego

Przyjrzyjmy się zaletom, jakie oferuje wybór tego rodzaju ekspresu:

  • Łatwość obsługi. Przygotowanie kawy w urządzeniu tego typu jest bardzo proste, zazwyczaj ogranicza się do jednego przycisku oraz uzupełnienia o kawę, filtr oraz wodę.
  • Niska cena. Ekspresy przelewowe są zdecydowanie tańsze niż ich ciśnieniowe odpowiedniki.
  • Wiele z nich ma wbudowaną funkcję termosu. Pozwala to na utrzymanie temperatury zaparzonego napoju nawet na kilka godzin.
  • Pozwala przyrządzić większą ilość kawy za jednym razem.
  • Można zaparzyć w nim także herbatę i zioła.

Wady ekspresu przelewowego

Niestety, ekspresy ciśnieniowe posiadają również kilka wad, które dla części osób mogą być dyskwalifikujące podczas decyzji o wyborze tego urządzenia:

  • Pracochłonny proces przyrządzania. Podczas pracy z takim urządzeniem, wiele czynności musisz wykonać manualnie, takie jak: mielenie kawy, zakładanie filtra, czyszczenie elementów, nasypywanie odpowiedniej ilości kawy.
  • Przyrządzanie trwa długo. Niestety cały proces parzenia kawy w ten sposób trwa około 10-15 minut.
  • Przygotowana w ten sposób kawa zawiera więcej toksyn i dwa razy więcej kofeiny niż przygotowana w inny sposób.
  • Według wielu opinii zawiera mniejsze walory smakowe.
  • Małe możliwości przygotowania kawy. Brak rodzajów, brak możliwości przygotowania kawy z mlekiem.

Ekspresy przelewowe – podsumowanie

Ekspres przelewowy może być dobrą alternatywą, jeżeli cenisz sobie prostotę lub lubisz smak i aromat kawy po turecku. Jest również propozycją na każdą kieszeń, a z jego przygotowaniem poradzi sobie każdy. Jeżeli zapoznałeś się z naszym zestawieniem i chciałbyś przetestować ten sposób przyrządzania kawy, wybierz swój expres – sprawdź ofertę i dokonaj najlepszego wyboru.

Źródło zdjęć: freepik.com

Artykuł sponsorowany

Share.

Comments are closed.