Powiat sandomierski. Samorządowcy szukają miejsc zakwaterowania dla kolejnych uchodźców - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 30 czerwca
reklama

Powiat sandomierski. Samorządowcy szukają miejsc zakwaterowania dla kolejnych uchodźców

1

Uchodźcy przebywający w Dworze Dwikozy i Wojtasówce w Obrazowie nie będą musieli w najbliższym czasie opuszczać tych obiektów. Miejsca w kwaterach prywatnych udało się znaleźć dla osób mieszkających dotychczas w jednym z sandomierskich pensjonatów.

Od 18 marca zmieniają się zasady odpłatności za zakwaterowanie uchodźców w ośrodkach pobytu zbiorowego. Będą one otrzymywać z budżetu państwa zaledwie 40 złotych za dzień za osobę, nocleg i wyżywienie, a nie jak do tej pory 110 -120 złotych. Właściciele obiektów noclegowych mówią, że taka kwota jest za mała, nie pokrywa kosztów. Stąd pojawiły się obawy, że uchodźcy będą musieli opuścić już w tym tygodniu dotychczasowe miejsca pobytu. Samorządowcy zaczęli szukać nowych lokalizacji.

Osoby przebywające w Tawernie w Sandomierzu zostaną przeniesione do kwater prywatnych. Jeśli chodzi o Dwór Dwikozy, udało nam się wynegocjować z wojewodą wyższą stawkę. Będzie ona obowiązywać do końca marca – powiedziała Aneta Przyłucka, sekretarz miasta.

Jak poinformował starosta Marcin Piwnik, podobna sytuacja dotyczy obrazowskiej Wojtasówki. Niewykluczone, że uchodźcy zostaną tam jeszcze w kwietniu.

W Tawernie przebywało 15 osób z Ukrainy. W Dworze Dwikozy mieszka 57 imigrantów, zaś w Wojtasówce – 57. Ponadto około 90 osób zakwaterowanych jest w pałacu w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost. Według danych starosty Piwnika, na terenie powiatu sandomierskiego przebywa teraz około tysiąca ukraińskich uchodźców.

Zgodnie z zaleceniami wojewody, starostowie, burmistrzowie i wójtowie mają przedstawić deklaracje dotyczące miejsc zakwaterowania kolejnych obywateli Ukrainy, którzy będą przybywać do Świętokrzyskiego. Pierwsze takie informacje już spływają, samorządowcy są gotowi udostępnić przede wszystkim remizy i świetlice wiejskie.

Jeden komentarz

  1. W Radoszkach jest pusty budynek po szkole podstawowej, można zakwaterować.