Zamknij

Fałszywy wnuczek dzwoni do osób w powiecie tarnobrzeskim

13:33, 15.12.2020 gaw Aktualizacja: 14:16, 15.12.2020
Skomentuj

Tarnobrzescy funkcjonariusze dostali dziś kilka zgłoszeń dotyczących próby oszustwa "na wnuczka" od mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego. Policjanci po raz kolejny apelują do seniorów, aby zachowali ostrożność przy odbieraniu telefonu od osób podających się za wnuczka, syna, czy krewnego, proszącego o pieniądze.

We wtorek, 15 grudnia po godzinie 9 rano, do kilku mieszkańców gminy Baranów Sandomierski i Nowa Dęba zadzwonił oszust, który podając się za syna twierdził, iż jest sprawcą wypadku drogowego. W celu ugodowego załatwienia sprawy, oszust prosił o pieniądze, z kolei te miał odebrać jego znajomy.

Na szczęście mieszkańcy nie dali się nabrać, a o wszystkim poinformowali policję.

Po czym można poznać oszusta?

Takie osoby często korzystają z książek telefonicznych, dzwoniąc pod numery osób o imionach charakterystycznych dla osób starszych. Rozmowy zazwyczaj prowadzone są w sposób manipulacyjny tak, aby starsza osoba uwierzyła i sama zwróciła się do rzekomego wnuka po imieniu.

Coraz częściej oszuści podszywają się pod urzędników, czy przedstawicieli ważnych instytucji, wmawiając im między innymi, że są pracownikami Centralnego Biura Śledczego Policji lub funkcjonariuszami, a pieniądze służyć będą do "wykupienia" problemów członków rodziny lub prowadzą jego sprawę.

W taki sposób z kont i zasobów starszych osób znikają kwoty od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a pokrzywdzeni niekiedy tracą przez to wszystkie oszczędności i majątki.Charakterystyczną cechą oszusta jest również wyraźna prośba do rozmówcy o zachowanie dyskrecji. Kiedy zgoda na przekazanie pieniędzy ostatecznie zapadnie, zgłasza się po nie ktoś inny, kto, jako powiernik sytuacji, przychodzi w imieniu osoby, która miała się stawić i odbiera wyłudzone pieniądze. Zdarza się również, że oszuści umawiają się pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

Policja apeluje, aby nie ufać takim telefonom i nie reagować pochopnie na hasła syn, wnuczek, siostrzenica, którzy rzekomo potrzebują pomocy. Najpierw należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, chociażby przez kontakt z innym członkiem rodziny. Zweryfikować można również numer telefonu, jako, że zazwyczaj posiadamy w kontaktach numery członków swoich rodzin. Warto potwierdzać takie informacje, dzwoniąc i ustalając czy dana sytuacje faktycznie ma miejsce.

Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie oraz nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy również nie poproszą telefonicznie o wsparcie gotówkowe jakiejkolwiek akcji.

Funkcjonariusze proszą o natychmiastowe informowanie o każdorazowej próbie wyłudzenia, dzwoniąc pod numer 112. Policja prosi również o przekazywanie tej informacji osobom starszym, dziadkom, czy osobom mieszkającym samotnie.  Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%