Festiwal Miasto Młodych Artystów za nami [ZDJĘCIA]

0

W minioną sobotę, 22 czerwca 2013 r., na terenie Starego Miasta w Sandomierzu miał miejsce pierwszy Festiwal Miasto Młodych Artystów. W finałach konkursów artystycznych wzięło udział kilkudziesięciu młodych twórców, ale jury mogło nagrodzić tylko kilkoro spośród nich. W rozszerzeniu relacja z imprezy, lista laureatów i galeria zdjęć.

 Oto laureaci 6 scen:

Scena muzyczna – ex aequo Patrycja Szubstarska i Klaudia Konat

Scena taneczna – Zespół taneczny „Prologos”

Scena teatralna – Grupa teatralna „Metafora”

Scena plastyczna – Ewa Dybek

Scena literacka – Błażej Pałkus

Scena fotograficzna – Patrycja Szubstarska

Wybór trzech laureatów super nagrody –  3 stypendiów artystycznych nastąpi w terminie do 29 lipca br.

 Dzień był bardzo gorący i pełen wrażeń. Wydarzenia festiwalowe działy się od samego rana do później nocy. Wszystko zaczęło się od „Śniadania na trawie” dla wolontariuszy u sandomierskich Dominikanów a zaraz po nim 70 wolontariuszy wyruszyło na wędrówkę po mieście, by zachęcać każdego, kogo napotkali, do udziału w cyklu spotkań pt. „Łyk sztuki na śniadanie” oraz w grze miejskiej „Labirynt kultury”. Kameralne spotkania ze sztuką i pasją biegły równolegle w różnych punktach starówki, np. w Klubie Lapidarium można było wziąć udział w niezwykle ciekawym pokazie dotyczącym dawnych technik fotografii a w Ratuszu posłuchać wykładu o historii sandomierskich szachów z XIII w.

 W samo południe rozpoczęła się gra miejska, która pozwoliła uczestnikom zagłębić się w historię miasta i poznać mało znane miejsca czy detale sandomierskich zabytków.

 Na Zamku z kolei od rana miały miejsce warsztaty dziennikarskie prowadzone dla gimnazjalistów i licealistów przez dziennikarzy z Tygodnika Nadwiślańskiego oraz wolontariuszki. Zaraz po nich odbył się półfinał i finał Debat Oksfordzkich, w których brały udział drużyny gimnazjalistów z Radomyśla nad Sanem i  Zbydniowa gm. Zaleszany, Nowej Dęby, ze Skopania gm. Baranów Sandomierski i z Samborca. Najlepsza w walce na argumenty okazała się drużyna z Nowej Dęby. W loży ekspertów zasiedli m.in. Artur Łęga, kierownik Programu “Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, pracownik Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Tadeusz Studziński, rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu, Agnieszka Rzepka, przedsiębiorca, kierownik Regionalnego Ośrodka EFS w Przemyślu, Wojciech Dumin, Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, Witold Stefaniak, członek zarządu Fundacji FFL SMK, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego. Debaty swoją obecnością zaszczycili: Jacek Hynowski, burmistrz Baranowa Sandomierskiego, Wiesław Ordon, burmistrz Miasta Nowa Dęba ,Zygmunt Żołądź, zastępca burmistrza Nowej Dęby, Krzysztof Pitra, starosta powiatu tarnobrzeskiego, Teresa Huńka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu, Lucyna Goc, dyrektor Gimnazjum Publicznego Nr 2 w Zbydniowie, koordynator powiatowy debat na powiat stalowowolski  i wielu innych znamienitych gości.

 W tym samym czasie na terenie Starego Miasta młodzi plastycy uczestniczyli w plenerze malarskim, pisarze w odczycie literackim a fotografowie łapali w kadr ulotne festiwalowe chwile. Przeglądy: muzyczny, taneczny i teatralny przeplatały się nawzajem, tworząc bardzo ciekawą mozaikę młodzieżowych pasji.

 Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy taneczne, zwłaszcza bardzo efektowny pokaz tańca mażoretkowego Zespołu „Diament” z Chmielowa. Dziewczęta wystąpiły dodatkowo dla zgromadzonej na zamku publiczności i przeprowadziły korowód z wiankami nad Wisłę. Niezwykłe wrażenie zrobił również pokaz tańca z ogniem – fire show – przygotowany przez grupę młodzieży z Krężnicy Jarej i z Samborca.

 Wieczorne występy „Wschodzących Gwiazd” – Sebastiana „Jesioła” Jesiołowskiego oraz Dagmary Czechury i zespołu SPAM zgromadziły nieliczną, ale wierną publiczność a artyści zaprezentowali się wspaniale i świetnie nawiązywali kontakt z publicznością. Ogromne wrażenie zrobił na zgromadzonych na dziedzińcu gościach, występ zespołu Larz Reller Band. Publiczność bawiła się wyśmienicie przy dźwiękach melodyjnego, ukraińskiego rock’n’rolla.

 Intensywny festiwalowy dzień zakończył ok. godz. 2 nocy pokaz krótkich filmów i prezentacji, mówiących o  pasjach młodzieży, ukazujących ważne dla nich osoby, miejsca czy idee oraz podsumowujących festiwal. W „Oknach aktywności” – innowacyjnym pomyśle Fundacji na wykorzystanie przestrzeni publicznej – zaprezentowano 9 prezentacji i filmów młodzieżowych.

 Organizatorzy gorąco dziękują wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, które w jakikolwiek sposób pomogły w realizacji tego wydarzenia. W zaledwie 100 dni narodził się dość duży i ciekawy przegląd artystyczny połączony z przeglądem aktywności społeczno-obywatelskiej młodzieży z naszego regionu.

 Festiwal  Miasto Młodych Artystów powstał w rezultacie porozumienia 50 instytucji i organizacji, którego pomysłodawcą, inicjatorem i koordynatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK (więcej: www.miastomlodychartystow.pl).

Fotorelacja z imprezy: Festiwal Miasto Młodych Artystów

Opracował: Stanisław Baska

Share.

Comments are closed.