Zamknij

Filmowa podróż po baranowskim zamku

14:50, 29.01.2021 KR
Skomentuj

Fundacja Pro Arte Et Historia oraz Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim, we współpracy z Fundacją PZU, przygotowały pięć filmików prezentujących baranowski zamek, jego historię i architekturę. Widzowie zostali zabrani w fascynująca, trwającą łącznie około godziny podróż po ścieżkach historii. Każdy z filmików to także okazja do przekazania oglądającym wiedzy o polskiej historii i kulturze.

"Na filmach zobaczycie Państwo wnętrza prawdziwej perły Podkarpacia, najpiękniejsze charakterystyczne elementy architektury, dzieła sztuki oraz poznacie historie z nimi związane" - napisali autorzy projektu.

Cykl filmów rozpoczyna odcinek poświęcony architekturze zamku w Baranowie Sandomierskim. Muzealny przewodnik Jan Ścipień ze swadą opowiada o budowie baranowskiego zamku i przybliża sylwetkę jego twórcy - słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego. W opowieści nie brakuje informacji o architektonicznych niuansach baranowskiego "Małego Wawelu".

Kolejny odcinek, w którym w roli oprowadzającej występuje przewodniczka muzealna Wanda Kacprzak, poświęcony jest kaplicy zamkowej. Widzowie przy okazji mogą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o ostatnich właścicielach zamku, rodzinie Dolańskich, a także poznać sylwetkę wybitnego polskiego malarza Jacka Malczewskiego, którego kopie obrazów ozdabiają ołtarz w kaplicy.

Trzeci odcinek "Historycznych podróży z kulturą" dotyczy Sali Portretowej baranowskiego zamku. Dla występującego w roli przewodnika Pawła Przykazy, dyrektora muzeum - zamku w Baranowie Sandomierskiem, jest to pretekst do opowieści o rodzie Leszczyńskich, właścicielach Baranowa. Ród ten odcisnął znaczące piętno na historii Polski i nie tylko, opowieść więc prowadzi widzów nie tylko po salach baranowskiego zamku.

Następny, czwarty odcinek opowieści, dotyczy salonów zamkowych i dzieł światowego malarstwa, których kopie wiszą w murach baranowskiego zamku. Przy okazji, w opowieści Wandy Kacprzak, pojawia się też postać profesora Alfreda Majewskiego, człowieka, któremu zamek w Baranowie Sandomierskim zawdzięcza ratunek przed zagładą i odbudowę.

Ostatni z filmików opowiada o zamkowych przyziemiach, mieszczących sale wystawowe. Dla Pawła Przykazy to pretekst, by opowiedzieć o jednej z najwspanialszych formacji wojskowych w historii, polskiej husarii, bowiem baranowski zamek przez długi czas gościł ekspozycję "Husaria, broń wschodnia" (pisaliśmy o tym obszernie na łamach "Tygodnika Nadwiślańskiego").

Filmiki można obejrzeć na facebookowym profilu Zamek w Baranowie Sandomierskim.

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pytającypytający

0 0

Jeśli ktoś nie ma konta na facebooka (amerykańskim szpiegu), to gdzie może filmy obejrzeć? 08:36, 31.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%