Zamknij

Fundusze Europejskie: Podkarpacie zyska nowe uzdrowisko!

14:16, 15.06.2020 KR Aktualizacja: 13:25, 21.07.2020
Skomentuj

Fundusze Europejskie: Podkarpacie zyska nowe uzdrowisko!

Miejscowości uzdrowiskowe to miejsca posiadające naturalne warunki niezbędne do prowadzenia lecznictwa - zasoby wód termalnych, gazów czy borowin. Miejsca te przyciągają nie tylko pięknem przyrody, ale gwarantują możliwość spokojnego wypoczynku i poprawy zdrowia, a nawet urody. Dzisiejsi kuracjusze oczekują nowoczesnej infrastruktury leczniczej i rekreacyjnej. Aby tym oczekiwaniom sprostać, miejscowości uzdrowiskowe otrzymują wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020.

Wizualizacja kompleksu. fot. UG Dębica Wizualizacja kompleksu.

Latoszyn - ta jedna z najstarszych wsi gminy Dębica, istniała już w XII wieku. Przez wieki słynęła ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Dwukrotnie istniały tam popularne zakłady zdrojowo-kąpielowe. Ostatni nie przetrwał II wojny światowej. Po przeszło 80 latach gmina Dębica podjęła próbę reaktywacji uzdrowiska, które - jako jedno z zaledwie 4 w Polsce - dysponuje wodami siarczkowo-siarkowodorowymi. W lipcu 2018 r. Przychodnia Zdrojowa w Latoszynie otworzyła się na pacjentów. Wyposażona w gabinety m.in. masażu, krioterapii, światłolecznictwa czy hydroterapii działa prężnie. Stanowiła ona pierwszy krok w staraniach gminy o utworzenie kompleksu uzdrowiskowego. Aby zrealizować te szeroko zakrojone inwestycje, sięgnięto po fundusze europejskie.

Wykorzystują dary natury

Rozmawiamy z wieloletnim propagatorem idei reaktywacji uzdrowiska wójtem Stanisławem Rokoszem.

Dlaczego gmina Dębica zdecydowała się na ten krok?

- Lecznicze właściwości wód mineralnych wykorzystywali już nasi pradziadowie, więc naszym obowiązkiem było niezmarnowanie tego unikatowego w skali w kraju, nawet Europy dobrodziejstwa. W miejscu dawnego kurortu stworzyliśmy ośrodek rehabilitacyjny, a gdy się okazało, że cieszy się niegasnącym zainteresowaniem, stał się bodźcem do dalszych działań. Do tej pory przeprowadzono tam 180 tysięcy zabiegów! Otrzymaliśmy status obszaru ochrony uzdrowiskowej, będący przepustką do otrzymania statusu uzdrowiska: w ciąg ostatnich dni złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Zdrowia w celu weryfikacji i przekazania do zatwierdzenia przez Radę Ministrów! Aby to jednak było możliwe, najpierw musieliśmy zadbać o atrakcyjną infrastrukturę. Sięgnęliśmy więc po wsparcie ze środków unijnych. Pacjenci dopominali się o basen, i mamy go! Basen siarczkowy, pozwalający pacjentom borykającym się z rozmaitymi schorzeniami zażywać kąpieli w leczniczych wodach. Warto zaznaczyć, że naszą wodę cechuje korzystna, niższa zawartość dwutlenku siarki. W Latoszynie jednak lecznicze właściwości mają nie tylko unikalne źródła, ale również wyjątkowy mikroklimat. Uzyskaliśmy świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu - więc przyszedł czas na kolejne inwestycje.

Dziś trwa zagospodarowywanie urokliwego, lesistego otoczenia przychodni.

- Tak, na terenie kompleksu Latoszyn Zdrój dzięki funduszom europejskim powstają: miejsce do muzykoterapii - nasza opera leśna - oraz kilometry ścieżek ruchowych. Tworzymy też właśnie unikatową na skalę regionu tężnię solankową i pijalnię wody. Mamy już linię kosmetyków i powstaje nasza linia butelkowanej wody zdrojowej, która wspaniale wpływa na organizm. Dzięki inwestycjom pozyskaliśmy potencjalnego inwestora, gotowego wybudować hotel renomowanej marki.

Zatem powstanie kompleksu podniesie atrakcyjność turystyczną gminy.

- Nie tylko gminy, całego regionu. W końcu Podkarpacie wzbogaca się o kolejne uzdrowisko! Rozbudowujemy bazę leczniczo-wypoczynkową, aby przyjezdni mogli wspaniale spędzić u nas czas. Ale naszym celem jest też zachęcenie do zatrzymania się na Podkarpaciu, odwiedzenia i poznania pobliskich miejscowości, do powrotów w nasze strony. Zyskują też mieszkańcy: mogą korzystać z nowoczesnego miejsca od wypoczynku i rehabilitacji, stworzono także kilkanaście nowych miejsc pracy. Gdy powstanie hotel, będzie ich kilkadziesiąt. Mówi się, że uzdrowisko tworzy miejsca pracy 4-krotnie. Rodzi się zapotrzebowanie na rozmaite usługi, naturalnie pojawiają się agroturystyki i ruszają drobne interesy.

Warto korzystać z dotacji unijnych?

- Nie tylko warto, ale należy! To nasz obowiązek czerpać ze środków europejskich, ponieważ dają szansę na rozwój regionu. Obecnie dotacje unijne wspomagają wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego. Jako gmina 3-krotnie byliśmy wyróżniani m.in. za skutecznie wykorzystanie środków unijnych. Był rok, w którym pozyskaliśmy największe dotacje na Podkarpaciu. I już dziś z niecierpliwością czekamy na nowe rozdanie.

Kompleks uzdrowiskowy w pełnej krasie zaprezentuje się najpóźniej na początku września, ale już teraz można zażyć leczniczych kąpieli. Zapraszamy! Polecamy! fot. UG Dębica Kompleks uzdrowiskowy w pełnej krasie zaprezentuje się najpóźniej na początku września, ale już teraz można zażyć leczniczych kąpieli. Zapraszamy! Polecamy!

Paweł Wolicki, prezes zarządu uzdrowiska Latoszyn Zdrój:

- Woda mineralna z ujęcia Latoszyn przeszła szereg specjalistycznych badań i uzyskała świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze tego naturalnego surowca. Można ją stosować podczas kuracji pitnej, do inhalacji i płukanek, a także kąpieli. Kąpiele z zastosowaniem naturalnej solanki siarczkowej- potwierdzonego źródła zdrowia - cieszą się sporym powodzeniem. Mają zbawienny wpływ na pacjentów borykających się m.in. z: miażdżycą, cukrzycą, dną moczanową, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przynoszą ukojenie także w przypadku stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu, osteoporozy czy zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego. Dobrze się sprawdzają podczas leczenia chorób pochodzenia neurologicznego, ale także przewlekłych zapaleń dróg oddechowych, krtani, gardła, jamy ustnej i nosa. Wspomagają regulację poziomu glukozy we krwi i obniżenia poziomu cholesterolu, a także - co nie mniej ważne - dodają energii i poprawiają nastrój.

Skąd wziąć dofinansowanie?

Informacje o naborach i konkursach znajdziesz na stronie www.rpo.podkarpackie.pl w zakładce "Nabory wniosków".

Fundusze Europejskie: Podkarpacie zyska nowe uzdrowisko!

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Aleksandra Nowotyńska

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%