Gąbką w nauczyciela

1

Miało być dużo zabawy, dużo wody i dużo pieniędzy na pomoc dla chorej dziewczynki oraz schroniska dla zwierząt. Mieszkający w Tarnobrzegu Anglik IAN BOON zorganizował kolejną nietuzinkową akcję charytatywną – tym razem pod hasłem „Odwet na nauczycielach”. Uczniowie za symboliczną opłatą mogli rzucić mokrą gąbką w twarz jednego z tarnobrzeskich belfrów.

Niestety, wielu pedagogów poczuło się tym pomysłem urażonych i postanowiło zbojkotować to wydarzenie. Część próbowała nawet nie dopuścić do jego realizacji!

Ian Boon, który sam jest nauczycielem, tłumaczy, że pomysł zaczerpnął ze swojego ojczystego kraju, gdzie na zakończenie każdego roku szkolnego organizowane są tego  typu  akcje.  Nauczyciele  i  uczniowie, bawiąc się wspólnie, zbierają pieniądze na różne  cele.  Bywa,  że  ci  pierwsi  zakuwani są w dyby, a na ich głowach lądują nawet wiadra  wody.

W  Tarnobrzegu  tego  typu „atrakcji”  nie  było.  Była  za  to  stylizowana na szkolną tablicę ścianka z wyciętymi otworami na głowę, za którą stawali ci, którzy  zdecydowali  się  zostać  żywym  celem. Ostatecznie  w  akcji  udział  wzięło  jedynie 12 nauczycieli – 8 w sobotę i 4 w niedzielę – chociaż w Tarnobrzegu jest ich kilkuset. W ich rolę chętnie wcielali się za to przechodnie,  przekształcając  akcję  w  „odwet” na koledze, bracie czy siostrze. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło  się  niewielu  tarnobrzeskich  belfrów, ponieważ cześć z nich uznała, że obraża ono ich grupę zawodową.

W internecie można było  przeczytać  między  innymi  takie  ich komentarze: „Trzeba mieć coś z głową, żeby coś takiego wymyślić”, „Następnym razem proponuję  konkurencję  w  zakładaniu  nauczycielom na głowę kosza po śmieciach” czy  „Dlaczego  odwet  tylko  na  nauczycielach? Ktoś leczy jakieś kompleksy?”. Wielu pisało też, że jest to propagowanie przemocy wobec pedagogów.

Można  by  pomyśleć,  że  to  narzekanie kilku  malkontentów,  którzy  źle  odczytali intencje organizatora akcji. Okazuje się jednak, że oficjalne stanowisko w tej sprawie zajął tarnobrzeski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także Międzyzakładowa Komisja Oświaty i Wychowanie NSZZ Solidarność. Szefowie tych instytucji podpisali się pod pismem, które trafiło do jednej z redakcji, która zdecydowała się objąć akcję patronatem medialnym. W piśmie tym czytamy, że są zwolennikami wszelkich akcji charytatywnych, ale „Odwet na nauczycielach” budzi ich zdecydowany sprzeciw. (…)

Rafał Nieckarz

Więcej w papierowym wydaniu “TN” oraz wydaniu elektronicznym.

Podziel się:

1 komentarz

  1. djasiek573 on

    Zorganizujcie-rzut kropidłem,albo tacą w klechę..zobaczycie ilu będzie wtedy chętnych.Ha,ha,ha.