Gdyby wiedzieli…

0

Okazuje się, że najemcy mieszkań socjalnych w Trześni zapłacą za ich wykup o połowę mniej niż pierwotnie zakładano. Radni przyznali im prawo do 25-procentowej bonifikaty, nie wiedząc, że w przygotowaniu jest nowa wycena lokali, która dodatkowo obniża ich wartość.

O perypetiach związanych z próbami nakłonienia  najemców  do  ich  odkupienia  od gminy pisaliśmy już kilkakrotnie. Dziś można powiedzieć, że rację mieli ci, którzy w połowie minionego roku przekonywali tutejszych radnych, że cena jednego metra kwadratowego, którą oszacowano na 2,2 tysiąca złotych, jest  oderwana  od  rzeczywistości.

Nikt  nie zdecydował się skorzystać z oferty, a wycena, na której była ona oparta, straciła ważność. Gmina zamówiła więc nową. – Tamta wycena faktycznie była zawyżona. Niektóre mieszkania wyceniono na dużo  ponad  sto  tysięcy  złotych.  Rzeczoznawca przygotował ją na podstawie tego, co zobaczył na miejscu, a były to mieszkania odnowione po powodzi. Sam budynek z zewnątrz też. To podniosło ich wartość. Poza  tym,  w  tamtym  czasie  ceny  mieszkań w Gorzycach faktycznie były wysokie – za pięćdziesięcio-sześćdziesięciometrowe mieszkanie ludzie płacili po ponad sto tysięcy –  mówi  wójt Marian Grzegorzek. – Teraz te ceny mocno spadły. Rzeczoznawca wziął do analizy akty notarialne zawierane w tym roku i okazało się, że mieszkania, za które wcześnie płacono ponad sto tysięcy, dziś można kupić za osiemdziesiąt, siedemdziesiąt czy nawet sześćdziesiąt tysięcy. Musieliśmy zrobić nową wycenę, dostosowaną  do  cen  obecnie  funkcjonujących na rynku. Cena za metr kwadratowy, jaką w ten sposób ustalono, jest o jakieś dwadzieścia  cztery  procent  niższa,  od  tej z  poprzedniej  wyceny (czyli  około  1600-1700 złotych za metr – red.).

Niedługo wcześniej – a dokładnie pod koniec marca – Rada Gminy przyjęła uchwałę przyznającą lokatorom mieszkań socjalnych prawo do dwudziestopięcioprocentowej bonifikaty przy ich wykupie. Dziś  radni,  mówią,  że  gdyby  wiedzieli, o przygotowywaniu nowej wyceny, to z podjęciem  decyzji  o  bonifikacie  poczekaliby. (…)

Rafał Nieckarz

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.