Gm. Lipnik. Niezwykłe znalezisko we Włostowie - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 26 listopada
reklama

Gm. Lipnik. Niezwykłe znalezisko we Włostowie

0

Części dwóch pojazdów pancernych z okresu II wojny światowej znaleźli we Włostowie w gminie Lipnik członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Pamięć”. Są to fragmenty radzieckiego czołgu T-34 i niemieckiego ciągnika artyleryjskiego RSO Steyr.

Na pozostałości maszyn członkowie stowarzyszenia natrafili podczas poszukiwań prowadzonych, za zgodą konserwatora zabytków, z użyciem wykrywaczy metali.

Elementy czołgu znaleźli dzięki wskazówkom jednego z mieszkańców Włostowa. – Mężczyzna powiedział, że na jego polu znajduje się przestrzeń – okrąg, na którym wszystko słabiej rośnie. Okazało się, że we wskazanym miejscu, na głębokości 30-40 centymetrów, jest spalona ziemia. Gdy ją rozkopaliśmy, wyłoniła się pokrywa prawego włazu z wieży czołgu. Obok znajdował się spalony bandaż koła jezdnego, pięciocentymetrowej grubości fragment pancerza i ogniowo gąsienicy – opowiada Mariusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego ”Pamięć”.

Niedaleko od tego miejsca eksploratorzy znaleźli pokrywę włazu ewakuacyjnego, który znajduje się w podłodze czołgu.

Szybko udało się im ustalić, że części pochodzą z T-34 – pojazdu, który był podstawą uzbrojenia radzieckich sił pancernych w latach 1941–1945. W czasie wojny był to czołg wyprodukowany w największej liczbie egzemplarzy.

Niestety, jak zaznacza Mariusz Piotrowski, na żadnym ze znalezionych elementów nie ma numerów umożliwiających ustalenie, do jakiej jednostki należał włostowski T-34.

Na metalowy przedmiot wystający z ziemi na terenie działki gminnej część mieszkańców Włostowa zwracała uwagę od dawna. – Starsi ludzie mówili, że to fragment armaty, inni uważali, że jest to kawałek czołgu. Gdy wydobyliśmy ten przedmiot, okazało się, że jest to wahacz, fragment zawieszenia niemieckiego ciągnika artyleryjskiego RSO Steyr – mówi Mariusz Piotrowski.

Więcej na temat odkrycia w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.