reklama
Gm. Obrazów. Zebrali archiwalne fotografie i przygotowali wystawę o Żurawicy [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 20 sierpnia
reklama

Gm. Obrazów. Zebrali archiwalne fotografie i przygotowali wystawę o Żurawicy [zdjęcia]

0

Młodzi ludzie zebrali archiwalne zdjęcia pokazujące swoją miejscowość i pod kierunkiem członków lokalnego stowarzyszenia „Lato” przygotowali wystawę. Niedzielny wernisaż był okazją do wspomnień na temat dawnej Żurawicy.

Ekspozycja zatytułowana „Ocalić od zapomnienia – Żurawica w dolinie Żurawki” prezentowana jest w świetlicy wiejskiej. Pokazuje przede wszystkim życie codzienne mieszkańców, na przykład dożynki, pranie, spotkania młodzieży, działalność ówczesnego Koła Gospodyń Wiejskich czy radość dziecka z pierwszego roweru. Można zobaczyć również dawne zabudowania oraz wiatrak, który w czasie wojny wytwarzał prąd dla Obrazowa i dzięki któremu zelektryfikowana była część samej Żurawicy. Najstarsze zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z 1905 roku.

Udało się znaleźć ponad 100 fotografii. Jednak ze względu na ograniczone fundusze na wystawę trafiła tylko część z nich – 32. Mieszkańcy byli zainteresowani naszym przedsięwzięciem. Chętnie przekazywali zdjęcia. Przy okazji opowiedzieli nam wiele ciekawych historii, nawet z czasów wojny, niektóre z nich mrożące krew w żyłach, choćby o strzelaninie, jaka miała miejsce obok chowających się w ziemiankach dzieci – mówił Wiesław Stępień, inicjator przedsięwzięcia, fotografik, radny gminy Obrazów.

Więcej na ten temat w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.