Gmina Łoniów. Tabliczki z podziękowaniami za cud. Niezwykłe znalezisko w Trzebiesławicach - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

Gmina Łoniów. Tabliczki z podziękowaniami za cud. Niezwykłe znalezisko w Trzebiesławicach

0

Dwie srebrne tabliczki wotywne z pierwszej połowy XIX wieku zostały znalezione w Trzebiesławicach w gminie Łoniów. Pochodzą one z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach.

Tabliczki były zakopane w lesie. Znalazł je Paweł Pietrzyk z Sandomierza w trakcie poszukiwań zabytków. Trafiły one do Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Na pierwszej, mniejszej tabliczce przedstawiona jest para uszu. Druga zwieńczona jest krucyfiksem, po obu stronach którego znajdują się postacie aniołów podtrzymujących umieszczoną nad nim koronę. Na tabliczce widnieje ryta inskrypcja o treści: „Wincenty i Maryanna Sobiescy składaią Bogu i Maryi Wotom, za doznany cud na Swem Synie Leonie w Roku 1829 w Sulisławicach W.S.”.

W kościele w Sulisławicach znajduje się uznany za cudowny, łaskami słynący obraz. Jak zauważa dr hab. Marek Florek, archeolog z Delegatury w Sandomierzu WUOZ, wśród cudów doznanych za sprawą Matki Bożej Bolesnej Sulisławickiej, wymienianych przez księdza Jana Wiśniewskiego w jego monografii dekanatu sandomierskiego, wydanej w 1915 roku, nie ma tego opisanego na znalezionej tabliczce.

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach oba wota zostały zakopane w lesie w sąsiadujących z Sulisławicami Trzebiesławicach.

Więcej na temat w „tygodniku Nadwiślańskim”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.