reklama
Gmina Samborzec. Winiarze zapraszają na piknik do Milczan [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Gmina Samborzec. Winiarze zapraszają na piknik do Milczan [zdjęcia]

0

Piknik w stylu slow, w malowniczej okolicy, tuż obok krzewów winorośli, z regionalnymi przysmakami i przy nietuzinkowej muzyce, przygotowało Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Zainteresowani mogą zwiedzić winnice.

Piknik Kwitnącej Winorośli odbywa się w Milczanach w gminie Samborzec, w leżącej na Sandomierskim Szlaku Winiarskim Winnicy na Rozdrożu.

Impreza została zorganizowana w wyjątkowym okresie. – Nie wszyscy wiedzą, że winorośl kwitnie, dlatego postanowiliśmy to pokazać. Kwitnienie trwa bardzo krótko. Kwiaty są niepozorne, to zaledwie kilka pręcików, ale wydzielają one wyjątkowy zapach. Gdy zakwitnie nam cała plantacja, czuć tam owocowy, winny aromat – opowiadał Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Chętni mogą pospacerować po winnicy, a także porozmawiać z winiarzami o ich pracy – o uprawie winorośli, produkcji wina oraz o tym, dlaczego zdecydowali się na taką działalność.

– Mieliśmy odpowiedni teren. Znajomi winiarze zachęcali nas do założenia plantacji. W 2013 roku posadziliśmy pierwsze krzewy, a później sukcesywnie powiększaliśmy teren upraw, aż doszliśmy do 1,1 hektara. Cztery lata później wprowadziliśmy do sprzedaży pierwsze nasze wino, które z roku na rok – mamy nadzieję – jest coraz lepsze. Potwierdzają to enoturyści – powiedziała Patrycja Chmura, właścicielka Winnicy na Rozdrożu.

Podczas pikniku można wziąć udział w degustacji win z dziewięciu winnic należących do Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego, ale także skosztować innych lokalnych specjałów, między innymi serów i ryb. Dla dzieci przygotowane zostały zestawy gier.

Jest prawdziwie piknikowo. Uczestnicy porozkładali się wśród zieleni na kocach i na leżakach. – Do przyjazdu do Milczan zachęciła nas obietnica imprezy w stylu slow. Tak rzeczywiście tu jest – spokojnie, swobodnie i blisko natury. Dodatkowo możemy spróbować znakomitych lokalnych produktów. Jest wspaniale! – mówiła pani Ania z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W piątek wieczorem dla uczestników imprezy wystąpił zespół Dziady Kazimierskie. Muzyka w stylu folk, ska i funky była okraszona barwnymi opowieściami artystów, przede wszystkim o ich mieście – Kazimierzu nad Wisłą.

Piknik Kwitnącej Winorośli został zorganizowany w okolicach Sandomierza po raz pierwszy. Ma on być zaproszeniem do udziału w Dniach Otwartych Winnic, które będą składały się na letni cykl wycieczek objazdowych po Sandomierskim Szlaku Winiarskim.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.