Gmina Wilczyce będzie płacić mniej za ogrzewanie budynków - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Gmina Wilczyce będzie płacić mniej za ogrzewanie budynków

0

Gmina Wilczyce będzie płacić mniej za ogrzewanie budynków użyteczności publicznej. Trzy z nich, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, przeszły gruntowną termomodernizację. Podobne prace zaplanowane są w kolejnych obiektach. Inwestycje są ważne także dla środowiska naturalnego.

Pierwszy etap projektu pod nazwą „Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie Wilczyce” jest już zakończony. Prace wykonane zostały w obiektach, które – jak tłumaczy Robert Paluch, wójt gminy Wilczyce – najbardziej ich wymagały.

Budynek Urzędu Gminy w Wilczycach przed termomodernizacją

…i po zakończeniu prac

Jednym z nich był gmach Urzędu Gminy. Wymieniono tam pokrycie dachowe oraz ocieplono ściany i fundamenty. Zadanie obejmowało także modernizację centralnego ogrzewania, czyli wymianę kotła gazowego i grzejników. W całym budynku zainstalowane zostało ledowe, energooszczędne oświetlenie. Wilczyce postanowiły skorzystać z dobrodziejstw zielonej energii. Poprzez zamontowanie na dachu obiektu instalacji fotowoltaicznej, prąd produkowany jest z energii słonecznej. Oznacza to spore oszczędności.

Remont przeszła także dawna siedziba gminy. Obejmował on: wymianę pokrycia dachowego, ocieplenie ścian i fundamentów, montaż nowych okien i drzwi wejściowych. Budynek zyskał również nową instalację gazową z dwufunkcyjnym piecem do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dawny wilczycki Urząd Gminy, w nowej odsłonie, stanie się niebawem siedzibą klubu seniora.

Tak wyglądał dawny Urząd Gminy przed remontem

…a tak prezentuje się teraz

Cieplej, przy mniejszych wydatkach na ogrzewanie, jest także w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pielaszowie. Budynek ten służy całej społeczności, pełni bowiem również funkcję świetlicy wiejskiej. W ramach termomodernizacji w budynku zostały wymienione wszystkie okna, drzwi zewnętrzne do pomieszczenia siłowni oraz brama garażowa. Wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych i fundamentów, oprócz tego wełną mineralną docieplony został strop.

Wszystkie trzy budynki zmieniły wizerunek, zyskały bowiem nową, estetyczną elewację. Termomodernizacja ma jeszcze jedno, bardzo duże znaczenie – ekologiczne. Przyczynia się bowiem do redukcji emisji substancji szkodliwych na terenie gminy Wilczyce, a tym samym do poprawy stanu środowiska naturalnego. Celem projektu jest także kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców.

Remiza OSP i świetlica wiejska w Pielaszowie również zmieniła wizerunek

W przyszłym roku, w ramach drugiego etapu tego projektu, przeprowadzona zostanie termomodernizacja budynków szkół podstawowych w Wilczycach, Darominie oraz remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoszkach, w której mieści się świetlica wiejska. Obecnie gmina przygotowuje się do rozpoczęcia procedury przetargowej na realizację tych prac, które zakończą się we wrześniu 2020 r.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 3,7 mln złotych. Dofinansowanie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 stanowi aż 85 procent wartości inwestycji. Władze Wilczyc podkreślają, że samodzielnie, z własnego budżetu, nie byłyby w stanie sfinansować tych prac.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego nie ma wątpliwości, że dofinansowywanie z Funduszy Europejskich termomodernizacji budynków użyteczności publicznej to dobrze wydane pieniądze. Dzięki termomodernizacji maleje zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, co ma ogromne znaczenie w zmniejszeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Dobrze, że samorządy angażują się w tego typu przedsięwzięcia, a Unia Europejska wspiera takie rozwiązania – podkreśla marszałek Bętkowski.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.