Harcerski Krąg Seniorów „Kamyk” z Niska odwiedził groby harcerzy

0

W przeddzień Wszystkich Świętych Harcerski Krąg Seniorów „Kamyk” działający przy Komendzie Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku odwiedził harcerskie groby.

Harcerski Krąg Seniorów „Kamyk” stanowi grupa dawnych instruktorów i działaczy harcerskich, którzy angażują się w bieżąca działalność ZHP. W tym roku uczestniczyli w zbiórkach harcerskich i uroczystościach lokalnych z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznicy napaści III Rzeszy na Polskę. Kilkunastu członków kręgu odwiedziło w czasie wakacji niżańskich harcerzy na obozie w Dwerniku.

30 października z inicjatywy komendanta Kręgu hm. Edwarda Błażejewskiego harcerscy seniorzy spotkali się na niżańskim cmentarzu na Barcach, aby na grobach zapalić znicze i przypomnieć zasłużonych instruktorów i działaczy harcerskich Hufca ZHP Nisko. Między innymi wspominano wybitnych harcmistrzów, komendantów obozów, drużynowych i przyjaciół ZHP, do których należeli: hm. Krzysztof Wójcik, hm. Jerzy Chyliński, hm. Adam Jurek, hm Marian Zając, hm. Franciszek Janczura, hm. Maria Ratajczak, oraz druhny i druhowie: Ewa Nowak- Kochańczyk, Wojciech Zając, Leszek Haliniak, Tadeusz Suchojad, Zdzisław Drzymała, Aleksander Drzymała, Zofia Ostrowska, Wacław Andrzej Sałdan, Antoni Maziarz, Franciszek Sycz. Uczczono pamięć 17-letniej harcerki Bronisławy Puchalskiej, która we wrześniu 1939 r. czasie harcerskiej służby na niżańskiej stacji kolejowej, udzielając pomocy transportom polskich żołnierzy, została ranna i zmarła 3 października 1939 r.

Między modlitwą i wspomnieniami wspominano harcerskie przygody, dowcipy, żarty i zabawy, w których uczestniczyli wspaniali instruktorzy i wychowawcy. Przy grobie hm. Krzysztofa Wójcika, komendanta niżańskiego Hufca w latach 1956-1970, zrobiono wspólną fotografię. Od wielu członków kręgu hm. Wójcik przyjmował przyrzeczenie harcerskie lub zobowiązanie instruktorskie, na końcu wypowiadając słowa: „Jak harcerzem to na zawsze”. Członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów „Kamyk” o tym pamiętają – harcerzami są do dzisiaj.

(gil)

Share.

Comments are closed.