Jadą Raki do armii.

0

Wczesnym rankiem w czwartek 23 sierpnia, równo ze wschodem słońca, z Huty „Stalowa Wola” SA wyjechał pierwszy konwój z 6 potężnymi stalowymi maszynami.

To elementy czwartego Kompanijnego Modułu Ogniowego Rak. W piątek, także o świcie, wyjechały kolejne 2 moździerze Rak oraz 4 opancerzone, naszpikowane elektroniką Artyleryjskie Wozy Dowodzenia AWD.

Tak oto zostały zrealizowane dostawy tego nowoczesnego sprzętu dla 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Tym samym zrealizowano dostawę czwartego KMO Rak, co oznacza, iż produkcyjna faza ważnego kontraktu osiągnęła półmetek, i jednostki Wojska Polskiego już posiadają 32 nowoczesne i skuteczne moździerze samobieżne oraz 16 wozów dowodzenia. Kontrakt, przypomnijmy, zawarty w HSW 28 kwietnia 2016 r. w obecności ówczesnej premier polskiego rządu Beaty Szydło, zakładał dostawy modułów ogniowych w takim tempie: dwa w roku 2017, trzy w roku 2018 i trzy w roku 2019. Przedmiotem kontraktu jest system uzbrojenia od podstaw skonstruowany w Polsce, z wiodącym udziałem konstruktorów z HSW SA, produkowany przez polski przemysł obronny.

Pierwszy seryjny moździerz Rak na potrzeby kontraktu zmontowany został w HSW już 17 listopada 2016 r., zaś pierwszy KMO z kontraktu o wartości 968,3 mln zł dostarczony został, zgodnie z harmonogramem, w czerwcu 2017 r. Pierwszym w Siłach Zbrojnych RP użytkownikiem tego systemu uzbrojenia została „Cyfrowa” 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Sprzęt jako kolejne otrzymały 12. Brygada Zmechanizowana w Szczecinie oraz 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana. Końcową fazą realizacji kontraktu będzie dostawa trzech KMO w 2019 r…(r)

Więcej w papierowym  wydaniu ,,TN”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.