Jan Paweł II zostanie patronem Staszowa? - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

Jan Paweł II zostanie patronem Staszowa?

0

Władze Staszowa przygotowują uchwałę mającą umożliwić ustanowienie ojca świętego Jana Pawła II oficjalnym patronem miasta. Prawdopodobnie zostanie przegłosowana jeszcze we wrześniu.

Jak podkreśla burmistrz Leszek Kopeć, inicjatywa nie jest nowa. Dyskusja wokół tego tematu toczy się już od kilku lat. Teraz jednak, zdaniem włodarza grodu nad Czarną, moment na jego sfinalizowanie jest wyjątkowo sprzyjający.

– Decyzją Sejmu RP rok 2020 jest rokiem Jana Pawła II. W maju świętowaliśmy setną rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka, a dodatkowo 27 września do staszowskiego sanktuarium papieskiego zostaną wprowadzone jego relikwie – zaznacza L. Kopeć. – Tuż przed tym wydarzeniem planujemy zorganizować sesję Rady Miejskiej, możliwe że uroczystą, podczas której rozpatrzona zostałaby uchwała wyrażająca wolę ustanowienia papieża Polaka patronem Staszowa. To byłby dopiero pierwszy krok. Kolejny należałby już do strony kościelnej.

Zobacz także:
– Wypadek na DK79. Samochód osobowy zahaczył o człowieka, poruszającego się na wózku inwalidzkim
– Motocykl potrącił pieszego na pasach [aktualizacja]
– Akcja ratunkowa na ul. Sikorskiego w Tarnobrzegu!
– Koronawirus – nowe przypadki w Tarnobrzegu oraz powiatach regionu

Jak dodaje burmistrz, projekt jest zasadny z kilku względów. – Mamy szkoły noszące imię Jana Pawła II, ulicę, której jest patronem, i oczywiście wyjątkową świątynię, jaką jest kościół św. Ducha, wzniesiony jako wotum wdzięczności za ocalenie papieża po zamachu na jego życie. Pomysł ustanowienia ojca świętego patronem miasta był wielokrotnie wysuwany przez różne środowiska. Teraz poddany zostanie dyskusji na komisjach Rady Miejskiej. Będziemy w tej kwestii wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, które nie ukrywam są różne, choć oczywiście dominują te wyrażające aprobatę – podkreśla L. Kopeć. (rs)

Fot. R. Staszewski

W 2011 roku w Staszowie odbyły się diecezjalne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II.

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.