Jest uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji. Będą protesty? - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Jest uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji. Będą protesty?

2

Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego aborcji. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw. Przedstawiciele Strajku Kobiet już zapowiadają protesty. 

TK opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji, wydane ponad 3 miesiące temu. Sędziowie trybunału orzekli orzekli wówczas, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który zezwalał na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

W opublikowanym dziś uzasadnieniu można m.in. przeczytać, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia a każde życie ma taką samą wartość. – Pojęcie „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu” ma charakter nieostry i może być rozumiane jako bardzo poważne, znaczne ograniczenie jego sprawności fizycznej lub psychicznej. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się jednak, że upośledzenie to nie musi być na tyle poważne, by zagrażało życiu dziecka – ten warunek odnosi się bowiem jedynie do nieuleczalnej choroby – napisano w uzasadnieniu.

Jeszcze dziś uzasadnienie ma się znaleźć w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu wyrok wejdzie w życie.

Orzeczenie trybunału sprzed 3 miesięcy wywołał fale protestów w Polsce. Teraz przedstawiciele Strajku Kobiet znów zapowiadają protesty. Jeszcze dziś ma się odbyć demonstracja w Warszawie.

Udostępnij

2 komentarze