reklama
reklama
Jogilates – idealne połączenia dla zdrowia naszych dzieci - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Jogilates – idealne połączenia dla zdrowia naszych dzieci

1

– Joga jest niesamowitym narzędziem, nie tylko dla ciała, ale i dla psychiki. Redukuje stres, napięcia, z którymi musimy sobie radzić każdego dnia. Pilates z kolei wzmacnia gorset wewnętrzny, kształtuje mięśnie głębokie, trzyma kręgosłup w ryzach, uczy precyzji, koncentracji, cierpliwości. Jedno i drugie kryje w sobie niesamowite możliwości, i ja właśnie chciałabym z tych dobrodziejstw korzystać – mówi Ewelina Łuczakowska, właścicielka studia Body&Mind&Soul w Tarnobrzegu, w którym od niedawna prowadzone są zajęcia jogilatesu.

W sezonie wakacyjnym w studiu Body&Mind&Soul wprowadzane są nowe zajęcia. W tamtym roku były to zajęcia barre – połączenie pilatesu i baletu, w tym natomiast nowością jest jogilates dla dzieci i młodzieży.  Dawniej dzieci całe dni spędzały na podwórku, bawiąc się na trzepakach, grając w chowanego czy zbijaka, teraz nawet na placach zabaw siedzą wpatrzone w swoje smartfony. Ich postawa ciała jest zamknięta, głowa pochylona do przodu, kręgosłup ulega deformacjom. Oddech jest płytki, a świadomość ciała żadna – tłumaczy instruktorka jogi i pilatesu E. Łuczakowska. Podkreśla też, że po okresie pandemii największym spustoszeniom uległa psychika. Dzieci zamknięte w domach, przed komputerami, zamknięte w swoim świecie, nie potrafią nawiązywać relacji z rówieśnikami, nie potrafią radzić sobie z emocjami, są nieodporne na sytuacje stresowe. Nawet teraz, kiedy wróciły do szkół, spędzają całe dnie, siedząc. Przed książkami w klasach, później w domu. Są wożone do szkoły samochodami, rzadko kiedy chodzą na piechotę lub jeżdżą rowerem.

– Jako mama 3-latka i 11-latki obserwuję uważnie swoje dzieci, ale jestem też nauczycielką i widzę jak uczniowie zamknęli się w sobie, jak zmieniła się ich postawa. Jogilates może być doskonałym rozwiązaniem dla młodszych i starszych dzieci – przekonuje nasza rozmówczyni.

Sztywność ciała, dysproporcje czy wady postawy wynikają ze złych nawyków ukształtowanych we wczesnym dzieciństwie. Joga potrafi pięknie uelastycznić ciało, uspokoić, zapobiega chorobom, dodaje witalności, uczy technik relaksacji, praktyk uważności, technik oddechowych, wzmacnia wiarę w siebie. Pilates uczy między innymi koncentracji, precyzji i cierpliwości. Obie te techniki są wskazane również dla dzieci z nadpobudliwością ruchową, bowiem rozładowują nadmiar energii, pomagają uspokoić rozbiegane ciało i rozbiegany umysł. Na zakończenie zajęć jogilatesu zawsze jest relaksacja, co dodatkowo pomaga się wyciszyć.Zajęcia przebiegają w miłej atmosferze, z dala od rywalizacji, dzieci uczą się tolerancji dla siebie i innych – mówi Ewelina. – Uczestnicy mają do pomocy mnie i mojego męża, z którym wspólnie prowadzimy zajęcia. Każda grupa składa się najwyżej z 6-7 osób, dzięki temu możemy skoncentrować się na każdym dziecku.

Jesteśmy w stanie wyłapać wszystkie błędy. Korygujemy postawy ciała dzieci, uczymy wzorcowych ruchów funkcjonalnych. W takiej małej grupie łatwiej też obserwować rezultaty. Staramy się prowadzić zajęcia tak, żeby nie kojarzyły się z czymś żmudnym, nieprzyjemnym. Chcemy, by dzieci już teraz złapały bakcyla i żeby taki ruch, jakim jest joga czy pilates, czy właśnie jogilates, towarzyszył im przez całe życie. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie… Chciałabym, żeby te zajęcia były początkiem czegoś pięknego w przyszłości.

Zapisy na nowy sezon będą prowadzone 2 i 3 września w godzinach 16-19. Więcej informacji znajdziecie na stronie Body&Mind&Soultutaj możecie posłuchać podcastów dotyczących oferty studia. Działalność studia możecie śledzić też na Facebooku Body&Mind&Soul Studio Pilates Ewelina Łuczakowska 

Jeden komentarz

  1. Chętny do ćwiczeń na

    Z tą panią na foci to i ja chciałbym sobie poćwiczyć. Czy można zamówić indywidualne lekcje?