Jutro pogrzeb Mariana Lesiaka, najstarszego członka Związku Strzeleckiego w Polsce - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 28 czerwca
reklama

Jutro pogrzeb Mariana Lesiaka, najstarszego członka Związku Strzeleckiego w Polsce

0

12 listopada na cmentarzu w Szydłowie odbędzie się pogrzeb Mariana Lesiaka, nestora ruchu strzeleckiego w regionie świętokrzyskim.

Marian Lesiak zmarł 1 listopada w wieku 83 lat. Był prawdziwą legendą, wielkim patriotą i społecznikiem, a także wychowawca pokoleń młodzieży. Przez wiele lat był właścicielem największej kolekcji odmian orła wojskowego w Polsce. 

Urodził się w Szydłowie w 1938 r. Tutaj przeżył II wojnę światową. Dorastał i pracował w Kielcach, jednak po przejściu na emeryturę wrócił w rodzinne strony. W 1996 r. współzakładał Związek Strzelecki w Kielcach i w tym samym roku oddział tego związku założył w Szydłowie, choć nieformalną grupę strzelców utworzył jeszcze wcześniej. W marcu 1998 r. zarejestrowano w sądzie Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, któremu prezesował przez cały okres działalności. Na przestrzeni lat członkami STS było około 800 osób, głównie dzieci i młodzież z Gminy Szydłów ale także z innych miejscowości – Staszowa, Buska-Zdroju, Tucząp, Rakowa czy Gnojna. Brali oni udział w marszach upamiętniających wydarzenia historyczne m.in. szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej im. J. Piłsudskiego czy Powstania Styczniowego. Strzelcy brali udział w uroczystościach patriotycznych m.in. 3 Maja, 11 Listopada, Święto Wojska Polskiego, podczas których pełnili warty honorowe przy pomnikach i grobach poległych żołnierzy. Marian Lesiak organizował również obozy strzeleckie, głównie na Wybrzeżu. 

W 2000 r. zainicjował i kierował pracami porządkowymi w ruinach szpitala i kościoła pw. św. Ducha skupiając wokół akcji swoich strzelców oraz dorosłych mieszkańców Szydłowa. Opiekował się miejscami pamięci narodowej, pielęgnował pamięć o ludziach, którzy stracili życie w czasie powstań narodowych i wojen. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Strzelca, Złotym Krzyżem Strzeleckim, Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Pogrzeb Mariana Lesiaka rozpocznie się o godz. 10. Uroczystość będzie miała charakter świecki.

Fot. arch.

marian lesiak

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.