Już niebawem XIV Stalowowolskie Dyktando „Gżegżółki” - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Już niebawem XIV Stalowowolskie Dyktando „Gżegżółki”

0

Dyktanda zawsze były wyzwaniem. Jednak w dzisiejszych czasach to wyjątkowo trudna sztuka zmagania się z dziedziną, która poprzez postęp technologiczny staje się nam coraz bardziej obca. Stan naszej aktualnej wiedzy o języku polskim będzie można sprawdzić 3 maja o godz. 11.00 podczas XIV Stalowowolskiego Dyktanda „Gżegżółki”.

Tym razem tematem „Gżegżółek” jest natura. Wypada powiedzieć: nareszcie! Gżegżółki to bowiem kukułki, stąd tytułowe bohaterki osadzone zostaną w tekście traktującym o ich własnym środowisku.

Autorka tekstów stalowowolskich dyktand – Anna Garbacz posiada własną metodę na ich pisanie. Gdy tylko usłyszy coś, co ją, jako językoznawcę zaintryguje, zaraz to zapisuje. „Atrakcyjne” pod względem pisowni słówka i zwroty „wyłapuje” i notuje przez cały rok. Potem tekst dojrzewa, by tuż przed premierą w Auli Politechniki Rzeszowskiej wykrystalizował się w pełnej krasie.

Pierwszym i jedynym, który przed upublicznieniem czyta tekst dyktanda jest Grzegorz Prokop –  „gżegżółkowy” lektor. A otrzymuje on taką szansę na 15 minut przed planowanym początkiem majówkowych zmagań z zawiłościami naszego języka.

Na zwycięzców czekają nagrody finansowe ufundowane przez Sponsora Głównego stalowowolskiego dyktanda – Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli.

3 maja 2022 godz. 11.00
godz. 10.00 – 10.50 – rejestracja
Majówka w Stalowej Woli
Aula Politechniki Rzeszowskiej
ul. Kwiatkowskiego 4

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.