Zamknij

"Kiedy Turek napoi konia w Wiśle"

15:01, 13.05.2016 TN
Skomentuj

Tak brzmi tytuł wystawy, która w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Popiełuszki 10 w Stalowej Woli będzie eksponowana do 24 maja.

Wystawa opowiada o żołnierzach osmańskich na froncie galicyjsko-wschodnim, mało znanym epizodzie, który traktować możemy jako symboliczne wypełnienie się proroctwa Wernyhory, że Polska odzyska niepodległość, kiedy Turek napoi swe konie w Wiśle. - W latach 1916-1917 tureckie konie piły z Wisły, a Polska się odradzała - mówi podczas otwarcia ekspozycji dyrektor Yunus Emre Enstitüsü, dr hab. Öztürk Emiroğlu. Jego zdaniem w tureckiej mentalności Polska nigdy nie straciła niepodległości. W okresie zaborów Turcy traktowali nasze państwo tak, jakby nie zostało rozdarte między trzech zaborców.

Turcy walczyli przeciwko Rosji i przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecność rannych Turków w szpitalach Twierdzy Kraków w latach 1916-1919 stała się też istotnym bodźcem dla utworzenia na Uniwersytecie Jagiellońskim najstarszej w Polsce turkologii. Ekspozycja prezentuje archiwalne zdjęcia i teksty w językach tureckim, polskim i angielskim. W kolekcji chrzanowskiego muzeum, które przygotowało wystawę, znajduje się łącznie 48 zdjęć wykonanych przypuszczalnie w okresie od września 1916 do maja 1917 przez polskiego fotografa Kazimierza Kuzyka, oddelegowanego do sztabu tureckiej 19. Dywizji w Kurzanach. W opinii historyków zbiór ten posiada bezcenną wartość. Całość ekspozycji uzupełnia pięć map, ukazujących szlak bojowy i walki prowadzone przez osmański XV Korpus w Galicji. Z trójjęzycznych tekstów dowiedzieć się można nie tylko zmaganiach toczonych na tych ziemiach przez tureckich żołnierzy, ale także o ich życiu codziennym na tyłach frontu, wizytach składanych im przez osmańskich książąt, o hospitalizacji rannych i cmentarzach wojennych (m.in. w Krakowie), czy wreszcie o kulisach powstania krakowskiej turkologii. Autorem i kuratorem wystawy jest dr Piotr Nykiel z Katedry Turkologii UJ, który w środę 11 maja wygłosił wykład w MBP. W latach 2016-2017 wystawa pokazywana będzie w kilku miastach Polski, Europy Środkowej oraz w Turcji.

Na wystawę zapraszają Chargé d`Affairs Ambasady Republiki Turcji Radca-Minister İstem Circiroğlu, dyrektor Yunus Emre Enstitüsü dr hab. Öztürk Emiroğlu oraz dyrektor stalowowolskiej MBP Ewa Biały.

Po oficjalnym otwarciu wystawy, każdy kto przyszedł na wernisaż mógł spróbować przysmaku, jakim częstował Öztürk Emiroğlu. Była nim baklava - deser znany nie tylko w kuchni tureckiej, ale także - za sprawą wielowiekowej okupacji tego regionu przez Turcję - na całych popularnych wśród polskich turystów Bałkanach.

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%