Klaster Lasowiacki rośnie w siłę. Ustanowiono zarząd i radę, w planach konferencja i jarmark [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Klaster Lasowiacki rośnie w siłę. Ustanowiono zarząd i radę, w planach konferencja i jarmark [zdjęcia]

1

Nowy zarząd, nowa rada, a już wkrótce kolejna konferencja o dziedzictwie lasowiackim i wirtualny bożonarodzeniowy jarmark. Na ostatnim spotkaniu członków Klastra Lasowiackiego, które odbyło się w miniony czwartek,18 listopada, zapadło sporo istotnych decyzji.

Grono członków Klastra Lasowiackiego systematycznie powiększa, formalizuje i obrasta w kolejne inicjatywy. Podczas ostatniego spotkania uczestnicy zatwierdzili regulamin, wyłoniony został również zarząd, w skład którego weszli: Marek Gruchota dyrektor MDK w Stalowej Woli, Justyna Wesołowska prezes Fundacji GAMON, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Katarzyna Cuber z Browaru Lasowiak oraz Marcin Kurnik z Fundacji Q.

W radzie klastra zasiadają zaś Agnieszka Rzepka – ekspertka PARP, Rafał Nieckarz – prezes Wydawnictwa Samorządowego, Renata Sendrowicz – „Renidzieło” Regionalne Rękodzieło Artystyczne, Katarzyna Knap-Sawicka z Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Roman Niwierski z Urzędu Miasta Stalowej Woli, Grzegorz Buława z salonu Skoda, Patrycja Laskowska-Chyła – etnolog UJ i Roman Pokora z Bractwa Flisackiego w Ulanowie. Honorowymi członkami rady KL zostaną zespoły Lasowiaczki i Cyganianki.

Zobacz także: 
– Tarnobrzeg. Projekt sprzedaży działki w centrum zdjęty z porządku obrad

Sformalizowanie działalności było konieczne ze względu na szybko powiększającą się liczbę członków. Do klastra dołączyło już 42 podmioty, zatem w ciągu pół roku liczba członków podwoiła się.

Zaplanowany przez nas harmonogram projektowy został wyprzedzony o około pół roku. Nie chcielibyśmy hamować rozwoju tej inicjatywy, dlatego zdecydowaliśmy już teraz o przyjęciu regulaminu, wybraniu nowego zarządu i rady oraz grup tematycznych. Rozpoczniemy też pracę nad powołaniem fundacji, która w przyszłości będzie zarządzać klastrem – poinformował dyrektor MDK-u w Stalowej Woli i zarazem lider inicjatywy.

Niebawem odbędzie się otwarta konferencja pt. „Klaster lasowiacki – szansa na nowy model współpracy w regionie”, która zaplanowana została na czwartek, 2 grudnia. W programie znajdzie się blok poświęcony Marii Kozłowej oraz Franciszkowi Kotuli, strategii rozwoju województwa w oparciu o dziedzictwo lasowiackie, pojawią się kwestie związane z wykorzystaniem dziedzictwa w działalności samorządów i biznesie. Wykłady poprowadzą doświadczeni praktycy klastrowi, eksperci u specjaliści ze środowisk naukowych. Poniżej zamieszczamy plan konferencji.

Zobacz także: 
– Podano datę pogrzebu Jacka Tarnowskiego, zmarłego wczoraj burmistrza Połańca

Powstaje także strona internetowa i księga znaku logotypu, a już niebawem odbędzie się wirtualny jarmark bożonarodzeniowy. W przyszłym roku planowane są również rozliczne wydarzenia i projekty kulturalne, a także szkolenia dla klastrowiczów.

Poniżej prezentujemy plan najbliższej, otwartej konferencji, która odbędzie się w czwartek, 2 grudnia o godzinie 11 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, przy ul. ks. J. Popiełuszki 10

PROGRAM KONFERENCJI

 Wykłady – godz. 11.00 – 12.30

  1. dr Elżbieta Wiącek – „Ej, Lasowiacka jo se, jak kropelka rosy…” – Jak pielęgnować dziedzictwo lasowiackie w społeczno-kulturalnym rozwoju lokalnym na podstawie twórczości i działalności Marii Kozłowej
  2.  Elżbieta Dudek – Z Sandomierskiej Puszczy. Zbiory Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie 
w kontekście działalności Franciszka Kotula
  3.  dr Robert Godek – Projektowany program wsparcia kultury lasowiackiej przez samorząd województwa podkarpackiego
  4. Marcin Jabłoński – Jak samorządy mogą współpracować z klastrami? Rola umów międzynarodowych
  5. Krzysztof Zieliński – Podkarpacki klastering
  6. Dorota Jamrozy – Promocja i rejestracja produktu tradycyjnego

Przerwa kawowa – godz. 12.30 – 13.00

  1. Zajęcia warsztatowe – godz. 13.00 – 15.00
  2. Podsumowanie konferencji – godz. 15:15

Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź