Kolejny sukces Kasi!

0

Nastoletnia bohaterka naszych licznych publikacji, wynalazczyni Katarzyna Chrapko z niżańskiego gimnazjum, bez kompleksów kroczy od sukcesu do sukcesu.

Swój udział w targach „2015 Taiwan Changhua International Youth Invention Exhibition and Poster Contest” Kasia zakończyła zdobyciem brązowego medalu. Jej wynalazek z wykorzystaniem widzialnego światła niskoenergetycznego do leczenia chorych organów człowieka poleciał na Tajwan w nagrodę za zdobycie tytułu Młodego Wynalazcy. Oprócz tego Kasia zdobyła voucher do wykorzystania podczas udziału w Giełdzie Wynalazków w lutym 2016 roku. To nie koniec: ośrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Orange Polska zaprosiły gimnazjalistkę do udziału w dyskusji „Edukacja przyszłości. Ocean możliwości”, prowadzonej w ramach projektu Miasteczko Myśli.

kata1

Kasia wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Młodzi, zdolni, kreatywni”, w którym przedstawiono ją jako „15-latkę, nadzieję polskiej medycyny”. Oprócz niej w dyskusji wzięli udział inni zdolni koledzy m.in. Piotr Pawlak, dwukrotny medalista Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej i najmłodszy Polak występujący w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Niżańska gimnazjalistka miała także okazję uczestniczyć – zaproszona przez prof. T. Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN – w warsztatach „Młodzi Innowatorzy – jak zmieniać świat”, odbywających się w Sali Okrągłego Stołu Pałacu Staszica w Warszawie. Również w ramach realizacji swojej niedawnej wygranej w konkursie Młody Innowator Katarzyna, wraz z kolegą z tej samej szkoły Jakubem Porcją, zaprezentowali się na Międzynarodowej Wystawie Wynalazców IWIS SHOW 2015, w którym udział wzięło ok. 20 krajów. Przez trzy dni (12-14 października) prezentowali wspólny wynalazek, EKG w telefonie, za który otrzymali złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę specjalną od prof. Michała Szoty, prezydenta Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. W nagrodę otrzymali również, od Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT w Centrum Nauki Kopernik, możliwość prezentacji swoich projektów w Giełdzie Wynalazków. Dodatkowo Katarzyna otrzymała srebrny medal za wspomniany już wynalazek z wykorzystaniem światła. Zwieńczeniem jej sukcesów jest otrzymane 16 października 2015 Stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży „Nie zagubić talentu” za wybitne osiągnięcia naukowe. (r)

kata2

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.