Koło Naukowe AERO TEAM na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Koło Naukowe AERO TEAM na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

0

Studia to nie tylko nauka, ale też szansa na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań oraz zdobywanie cennych doświadczeń. Studenci WMT mają tę możliwość aktywnie uczestnicząc w kołach naukowych.


REKTURACJA

Jednym z nich jest Koło Naukowe WMT AERO TEAM, które działa od listopada 2019 roku w budynku Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Zajmuje się projektowaniem, wykonaniem i sterowaniem bezzałogowych statków powietrznych oraz zastosowaniem ich w różnych gałęziach gospodarki, a szczególnie w przemyśle zbrojeniowym na potrzeby pojazdów specjalnych i specjalizowanych, na potrzeby gospodarki leśnej oraz do badań zanieczyszczeń powietrza.


Obecnie głównym projektem Koła jest budowa prototypu autonomicznego drona w formie płatowca o napędzie elektrycznym wspomaganym energią słoneczną. Takie rozwiązanie umożliwi loty „bezzałogowca” na dużo dłuższych dystansach i pozostawanie w powietrzu na dłuższe okresy czasu w porównaniu do dronów zasilanych tylko baterią. Innym realizowanym obecnie projektem jest budowa wielozadaniowego drona w formie wielowirnikowca (heksacoptera), przeznaczonego między innymi do badań czystości powietrza i inspekcji leśnej.

Jednym z założeń projektu jest pełne „usamodzielnienie” budowanego drona z jednoczesną możliwością sterowania nim przez człowieka. Konstrukcja planowana jest jako system modułowy dzięki czemu dron będzie bardziej wszechstronną konstrukcją latającą samodzielnie. Moduł, którego montaż będzie łatwy i szybki w wykonaniu, będzie decydował o dziedzinie zleconego zadania. Moduły, które planowane są do wykorzystania będą służyły do takich celów jak np.: sprawdzanie czystości powietrza, poszukiwania ludzi za pomocą technologii termowizyjnej, wykonywanie mapowania terenu i szczegółowych map kartograficznych i geodezyjnych.

Koło Naukowe WMT Aero Team wyposażone jest w siedem dronów szkoleniowych przeznaczonych do nauki na których studenci mogą się szkolić i udoskonalać swoje umiejętności pilotażowe. Kilku członków Koła Naukowego posiada europejską licencję zawodową operatora bezzałogowych statków powietrznych w kategorii BSL-VLOS do 25 kg (pilotowanie drona będącego w zasięgu wzroku operatora) oraz BVLOS do 25 kg (NSTS-05,06,07,08) czyli pilotowanie dronów będących poza zasięgiem wzroku.

Zdobycie tych kwalifikacji umożliwia członkom Koła Naukowego pilotowanie wielosilnikowców i płatowców na dalekich dystansach i obsługę naziemną bezzałogowych statków powietrznych. Te usprawnienia pozwolą niemal całkowicie wykorzystać możliwości projektowanych i budowanych konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych.

Warto również podkreślić, że znajomość zagadnień konstrukcyjnych na takim poziomie, szczególnie w dziedzinie lotnictwa bezzałogowego w obecnych czasach jest bardzo dużą zaletą personalną i pożądaną umiejętnością absolwentów Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w poszukiwaniu pracy.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej
w Stalowej Woli
ul. Kwiatkowskiego 4
37-450 Stalowa Wola
Tel.: (15) 844 89 12
wmt.prz.edu.pl

REKRUTACJA

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.