Zamknij

Koniec starego świata [W bieżącym wydaniu TN]

13:38, 08.05.2020 KR Aktualizacja: 13:38, 08.05.2020
Skomentuj

Podczas konferencji poświęconej historii powiatu tarnobrzeskiego w latach 1944-1956, która w marcu 2004 r. odbyła się w PWSZ w Tarnobrzegu, historyk Tadeusz Zych przypomniał, że złamanie przez komunistów postanowień ich własnego dekretu o reformie rolnej z 6 września 1944 r. pozbawiło rodziny ziemiańskie nie tylko ekonomicznych podstaw egzystencji, ale także domostw i osobistej własności.

W 1945 r. po dawnych właścicielach ziemskich w naszym regionie pozostały w większości rozgrabione pałace, dwory i folwarki, w których instalowali się ich nowi "uspołecznieni" właściciele. Podobnie było z ziemią. "Olbrzymie majątki wielkich właścicieli ziemskich: Tarnowskich, Lubomirskich, Horodyńskich i Dolańskich zostały bez odszkodowania przejęte przez państwo i rozdane chłopom" - przypominał Tadeusz Zych.

Tarnobrzeski historyk tłumaczył, że działania te przyniosły podwójny skutek. Z jednej strony zniknęło z życia społecznego ziemiaństwo, które przez wieki było elitą narodu kształtującą w dużej mierze jego charakter.

Z drugiej...

Czytaj w papierowym
i elektronicznym wydaniu "TN".

KUP e-TN:

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%