Koniec starego świata [W bieżącym wydaniu TN] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 7 grudnia
ogłoszenie
reklama

Koniec starego świata [W bieżącym wydaniu TN]

0

Podczas konferencji poświęconej historii powiatu tarnobrzeskiego w latach 1944-1956, która w marcu 2004 r. odbyła się w PWSZ w Tarnobrzegu, historyk Tadeusz Zych przypomniał, że złamanie przez komunistów postanowień ich własnego dekretu o reformie rolnej z 6 września 1944 r. pozbawiło rodziny ziemiańskie nie tylko ekonomicznych podstaw egzystencji, ale także domostw i osobistej własności.

W 1945 r. po dawnych właścicielach ziemskich w naszym regionie pozostały w większości rozgrabione pałace, dwory i folwarki, w których instalowali się ich nowi „uspołecznieni” właściciele. Podobnie było z ziemią. „Olbrzymie majątki wielkich właścicieli ziemskich: Tarnowskich, Lubomirskich, Horodyńskich i Dolańskich zostały bez odszkodowania przejęte przez państwo i rozdane chłopom” – przypominał Tadeusz Zych.

Tarnobrzeski historyk tłumaczył, że działania te przyniosły podwójny skutek. Z jednej strony zniknęło z życia społecznego ziemiaństwo, które przez wieki było elitą narodu kształtującą w dużej mierze jego charakter.

Z drugiej…

Czytaj w papierowym
i elektronicznym wydaniu „TN”.

KUP e-TN:

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.