„Kopalnia strajkuje…” w Gorzycach – Wystawa upamiętniająca górników tragicznie zamordowanych w kopalni „Wujek” - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

„Kopalnia strajkuje…” w Gorzycach – Wystawa upamiętniająca górników tragicznie zamordowanych w kopalni „Wujek”

0

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach do końca września prezentowana jest wystawa dotycząca pacyfikacji kopalni „Wujek”. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Magdalena Pelc, siostra zaginionego podczas zamieszek Zbigniewa Wilka, górnika z gminy Zaleszany.

16 grudnia 1981 w kopalni „Wujek” miała miejsce jedna z największych zbrodni stanu wojennego. W odpowiedzi na rozpoczęty w katowickiej kopalni strajk, nastąpiła jego krwawa pacyfikacja, w wyniku której zginęło dziewięciu górników, a dwudziestu trzech zostało rannych. Wśród zaginionych wówczas osób był Zbigniew Wilk, pochodzący z Dzierdziówki na terenie gminy Zaleszany.

Po wielu latach, siostra zaginionego mężczyzny – Magdalena Pelc, zainicjowała przygotowanie przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności wystawy poświęconej tamtym wydarzeniom, która powstała w gorzyckiej bibliotece. Jej celem jest podtrzymanie pamięci o grudniowych zdarzeniach i poległych w czasie ich trwania górnikach. Ekspozycja nosi tytuł „Kopalnia strajkuje…” i jest dostępna do końca września. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Na otwarciu pojawił się dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, Robert Ciupa, a także uczestnicy strajków oraz rodziny tych, którzy stracili życie podczas feralnych wydarzeń w kopalni. Wśród przybyłych gości byli m. in. strajkujący górnicy: Antoni Gierlotka i Grzegorz Buda oraz kuzynka zamordowanego Zenona Zająca, Beata Dziwis.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.