Zamknij

Koprzywnickie bziuki wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO [zdjęcia]

11:50, 21.10.2021 gaw Aktualizacja: 14:44, 23.10.2021
Skomentuj

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisane zostały bziuki, wielkanocny zwyczaj dmuchania ognia w Koprzywnicy (pow. sandomierski). Gala, podczas której wręczono decyzję ministra i pamiątkowe grawertony odbyła się we wtorek, 19 października, w Nowym Sączu.

W miniony wtorek, podczas VII Kongresu Kultury Regionów w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu miała miejsce Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas której docenione zostały do dziś kultywowane tradycje z całej Polski. Wśród 20 ludowych obyczajów wpisanych na listę przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, znalazły się m.in. bziuki, wielkanocny zwyczaj dmuchania ognia pochodzący z Koprzywnicy.

Zobacz także: 

- Nad Wisłą Sandomierz zawisło widmo katastrofy!

Podczas gali Koprzywnicę reprezentowali: burmistrz Aleksandra Klubińska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Krzysztof Pitra, prezes Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP Koprzywnica i miejscowej jednostki OSP Zdzisław Cebuchowski oraz dwóch druhów najstarszy i najmłodszy bziukacz - Krzysztof i Aleksander Beksińscy.

Burmistrz Koprzywnicy podkreśliła, że wiedza o zwyczaju bziukania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od ponad 100 lat, zaznaczając że dodanie bziuków na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest wspaniałą promocją miasta, gminy, wszystkich mieszkańców, a w szczególności strażaków ochotników z Koprzywnicy, samych bziukaczy.

Zobacz także: 

- 100. urodziny Władysława Harimskiego z gminy Klimontów

Na listę zostało wpisane także wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, zwyczaj ostatkowy - babski comber na Śląsku Opolskim, wysiewanie serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich, kroszonkarstwo opolskie - zdobienie wielkanocnych jaj techniką batikową, zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim, obrzęd chodzenia z kozą na Kujawach czy taniec polski polonez.

Fot. FB Gmina Koprzywnica

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mariusz swietokrzyskmariusz swietokrzysk

0 0

tygodniku nadwislanski kopzrywnica to region sandomierski 19:30, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%