reklama
Koprzywnickie bziuki wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Koprzywnickie bziuki wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO [zdjęcia]

1
1 z 3

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisane zostały bziuki, wielkanocny zwyczaj dmuchania ognia w Koprzywnicy (pow. sandomierski). Gala, podczas której wręczono decyzję ministra i pamiątkowe grawertony odbyła się we wtorek, 19 października, w Nowym Sączu.

W miniony wtorek, podczas VII Kongresu Kultury Regionów w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu miała miejsce Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas której docenione zostały do dziś kultywowane tradycje z całej Polski. Wśród 20 ludowych obyczajów wpisanych na listę przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, znalazły się m.in. bziuki, wielkanocny zwyczaj dmuchania ognia pochodzący z Koprzywnicy.

Zobacz także: 
– Nad Wisłą Sandomierz zawisło widmo katastrofy! [W najnowszym numerze]

Podczas gali Koprzywnicę reprezentowali: burmistrz Aleksandra Klubińska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Krzysztof Pitra, prezes Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP Koprzywnica i miejscowej jednostki OSP Zdzisław Cebuchowski oraz dwóch druhów najstarszy i najmłodszy bziukacz – Krzysztof i Aleksander Beksińscy.

Burmistrz Koprzywnicy podkreśliła, że wiedza o zwyczaju bziukania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od ponad 100 lat, zaznaczając że dodanie bziuków na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest wspaniałą promocją miasta, gminy, wszystkich mieszkańców, a w szczególności strażaków ochotników z Koprzywnicy, samych bziukaczy.

Zobacz także: 
– 100. urodziny Władysława Harimskiego z gminy Klimontów [zdjęcia]

Na listę zostało wpisane także wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, zwyczaj ostatkowy – babski comber na Śląsku Opolskim, wysiewanie serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich, kroszonkarstwo opolskie – zdobienie wielkanocnych jaj techniką batikową, zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim, obrzęd chodzenia z kozą na Kujawach czy taniec polski polonez.

Fot. FB Gmina Koprzywnica

1 z 3

Jeden komentarz