Koronawirus – od dziś tylko ogólnopolskie raporty, co z powiatowymi?

0

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, 24 listopada, iż w Polsce odnotowano 10 139 przypadków zakażeń koronawirusem. Na Podkarpaciu stwierdzono 540 nowych zachorowań na Covid-19, w Świętokrzyskiem natomiast 359. 

W najnowszym raporcie resortu zdrowia znalazło się 10 139 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 540 osób, z czego 55 nie miało chorób współistniejących.

Zobacz także:
– Wigilia w maksymalnie 5 osób? Przedstawiono projekt rozporządzenia rządu
– Białe daniele, czarne bociany i nieuchwytny wilk – w lasach Budy Stalowskiej [zdjęcia]
– 70-latek, jadący fiatem, przekroczył prędkość i stracił prawo jazdy

W łącznej liczbie zakażeń od początku pandemii w kraju (która zgodnie z dzisiejszym raportem wynosi 909 066) znalazło się ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków. Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji według Głównej Inspekcji Sanitarnej były:

–  opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,

–  różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,

– różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),

– przerwy w pracy stacji sanitarno  –  epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

Jak poinformował GIS, od dzisiaj “narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych  zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników”” .

Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych nie podały dziś informacji o sytuacji epidemiologicznej w regionach. Jak można przeczytać już na stronach niektórych sanepidów, zgodnie z wytyczną GIS od dziś wojewódzkie i powiatowe stacje mają zaprzestać publikowania tych informacji. Raporty będą jedynie scentralizowane.

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.