Koronawirus – W Wielką Sobotę wierni sami, w swoich domach, będą mogli poświęcić pokarmy

0

Zamiast tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się pobłogosławienie ich w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to uczynić każdy ochrzczony. Parafie udostępnią wiernym tekst obrzędu” – głosi  komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

Nowe wytyczne zostały wydane w związku z ogłoszeniem w Polsce  stanu  epidemii oraz z pytaniami wiernych.

Przedłużona została do odwołania dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane. Kuria przypomina również, że  “kapłan nie może odmówić sakramentu pokuty i pojednania wiernym, którzy go o to poproszą, zachowując naturalnie środki ostrożności, szczegółowo określone w wytycznych Biskupa Ordynariusza i przepisy sanitarne”.

Kuria odnosi się również do kwestii spowiedzi wielkanocnej.  Przypomina wskazanie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z 21 marca br., iż „każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. “Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej”- czytamy w komunikacie.

Share.

Comments are closed.