Królewska wizyta. 400 lat Ulanowa [Zdjęcia]

0

Ulanów. Z okazji uroczystych obchodów 400-lecia nadania praw miejskich zaroiło się na plantach od pięknych białogłów i szlachetnych rycerzy. Była nawet sam król Zygmunt III.

Kulminacyjnym punktem całotygodniowych obchodów jubileuszowych stał się Piknik Historyczny, który odbył się w minioną niedzielę w Ulanowie. Najpierw w intencji mieszkańców miasteczka Mszę św. w kościele parafialnym odprawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, a po jej zakończeniu delegacje złożyły kwiaty pod popiersiem św. Jana Pawła II. Następnie przy gromkiej salwie z ulanowskiej wiwatówki tutejsi mieszczanie i niemałe grono gości powitali orszak króla Zygmunta III Wazy.

Królewski orszak wraz z towarzyszącym mu wojskiem oraz ulanowskimi flisakami, druhami OSP, uczniami miejscowego zespołu szkół oraz licznie zgromadzonymi mieszkańcami gminy poprowadziła wokół plant flisacka kapela regionalna.

Uroczystość z udziałem króla Władysława miała miejsce przed Urzędem Gminy i Miasta Ulanów – tam królewski przywilej zezwalający na lokację miasta odczytał sam kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury. Przypomnijmy, że 9 kwietnia 1616 roku lat w Sandomierzu podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław de Ulina Magna Uliński herbu Dołęga ogłosił, że założył w widłach rzek San i Tanew miasto Ulina (nazwa z czasem zmieniona została na Ulanów), które „sądzić się będzie prawem magdeburskim”. Nadał place na domy, ogrody, spichlerze. Wydzielił także plac na kościół i postawił kaplicę podległą parafii rzymskokatolickiej w Bielinach, na której miejscu stanął modrzewiowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary.

Aby wszystko było zgodne z tradycją król Zygmunta III Wazy wręczył burmistrzowi Ulanowa Stanisławowi Garbaczowi przywilej lokacyjny, po czym przed Urzędem Miejskim zarządzono bal. Kasztelan Karol Bury bawił publiczność barwną opowieścią o Marynie Mniszchównie i Dymitrze Samozwańcu, wyprawie na Moskwę, o tańcach z epoki i broni, którą posługiwało się polskie wojsko.

Wizytę króla Zygmunta II Wazy w Ulanowie zakończył imponujący pokaz umiejętności wojsk Chorągwi Sandomierskiej.

Wśród gości jubileuszu miasta była nadzwyczajnie fetowana senator Janina Sagatowska, a także wybitni ulanowiacy, m.in. działaczka społeczna Maria Mirecka-Loryś z Racławic i były senator, doktor Mieczysław Maziarz z Kolbuszowej. (pen)

Share.

Comments are closed.