Zamknij

"Krzemień pasiasty oczami studentów" - nowa wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu [zdjęcia]

08:29, 12.09.2022 MPlaza
Skomentuj

Biżuterię z krzemieniem pasiastym wykonaną przez młodych adeptów sztuki złotniczej można obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Powstała ona dzięki współpracy między tą instytucją i miejscowymi artystami a Łódzką Akademią Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego.

W gablotach można zobaczyć między innymi pierścionki, brosze i naszyjniki, ale również przedmioty, które nie są biżuterią w tradycyjnym rozumieniu - kamienie, które można po prostu ująć w dłoni. Ekspozycja jest prezentowana w wyjątkowym miejscu - w sali Zamku Królewskiego, gdzie znajduje się unikatowa na skalę światową kolekcja krzemienia w biżuterii, małych formach złotniczych i obiektach sztuki , gdzie - jak przypomniała kustosz Kinga Kędziora-Palińska - pokazywane były kolejne wystawy wieńczące odbywające się w Sandomierzu warsztaty z udziałem artystów i  studentów oraz wystawy miejscowych twórców.

- Większość prezentowanych prac wykonali studenci pierwszego i drugiego roku, czyli  osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biżuterią. Dlatego cieszę się, że u progu swojej kariery mieli okazję, by zapoznać się z tym wspaniałym kamieniem oraz poznać jego historię i specyfikę. To prace, w których zastosowano różne rozwiązania technologiczne. Są one efektem przeróżnych inspiracji - podkreśliła dr Michalina Owczarek-Siwak, kierownik Pracowni Podstaw Projektowania Biżuterii w łódzkiej  ASP.

Autorzy niektórych prac otrzymali  wyróżnienia od Mikołaja Getki-Keniga, dyrektora Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz mistrzów złotnictwa: Cezarego Łutowicza, Mariusza Pajączkowskiego i Andrzeja Wilka.

Izabela Sraga  została wyróżniona za szpilę do włosów. Swoją pracę zatytułowała  "Krzemienny mak". - Krzemień pasiasty, jak się dowiedziałam, pretenduje do miana narodowego kamienia. Od razu nasunęły mi się skojarzenia z makiem, który jest polskim kwiatem oraz z secesją, ważną w rozwoju biżuterii w naszym kraju - opowiadała wyróżniona.

Studentka zwróciła uwagę na jedną z cech sandomierskiego kamienia - jego graficzność. - Otwiera on wyobraźnię każdego autora. Krzemień można interpretować na różne sposoby. Jest on w stanie poprowadzić nas do nowych rozwiązań artystycznych - dodała Izabela Sraga.

Wystawa została przygotowana w ramach Festiwalu Krzemienia Pasiastego.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%