Krzysztof Magiera wyróżniony przez prezydenta Tarnobrzega - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Krzysztof Magiera wyróżniony przez prezydenta Tarnobrzega

0

To dzięki jego uporowi i trosce o świadectwa historii doprowadzono do renowacji pomnika „Jędrusiów” w Tarnobrzegu. Postawę pana Krzysztofa Magiery docenił prezydent Tarnobrzega.

“Za zaangażowanie w sprawy miasta, za olbrzymią troskę o świadectwa historii, czym przyczynił się do zainicjowania remontu monumentu poświęconego legendarnemu Oddziałowi Partyzanckiemu Armii Krajowej „Jędrusie” oraz pomnika jego dowódcy, twórcy organizacji „Odwet”, Władysława Jasińskiego” – głosi napis na okolicznościowym grawertonie, który w piątek, 19 marca, z rąk prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka, odebrał Krzysztof Magiera.

Zobacz także:
– Chcą zamienić część Tarnobrzega i Sandomierza w poldery zalewowe!

Uroczyste podziękowanie planowano jesienią minionego roku, podczas oficjalnego odsłonięcia po renowacji pomnika „Jedrusiów”. Pandemia pokrzyżowała te plany, a niepewność i tego roku zdecydowała, że podziękowanie odbyło się kameralnie, w magistracie.

Tarnobrzeski magistrat docenił to, że Krzysztof Magiera swoim uporem i wytrwałością w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu pokazał z jak wielką estymą traktuje dzieje kraju, ale też lokalną historię.

Jak zaznaczył prezydent, Dariusz Bożek, przed każdym pokoleniem stawiane są adekwatne do czasów wyzwania, od każdego oczekiwane jest zaangażowanie w sprawy zarówno małe, lokalne, ale też i te ogólnonarodowe. – Jak kiedyś przed Władysławem Jasińskim i „Jędrusiami” historia postawiła wyzwanie najwyższe, oczekując założenia munduru i walki zbrojnej, tak my, współcześni zobowiązani jesteśmy do troski o pamięć o tych bohaterach. Pan tę lekcję odrobił z oceną celującą. Raz jeszcze serdecznie dziękuję – mówi Dariusz Bożek.

Starania Krzysztofa Magiery o renowację pomnika “Jędrusiów” od lat opisywaliśmy na łamach “Tygodnika Nadwiślańskiego”. Przy okazji, Pan Krzysztof okazał się kopalnią wiedzy o głośnym epizodzie II wojny światowej i użyciu pod Oględowem niemieckiej “Wunderwaffe” – czołgów “Tygrys Królewski”. Opowiedział nam też, jak jako jeden z pierwszych Polaków po II wojny światowej, odwiedził groby pomordowanych polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Dzięki niemu mogliśmy opisać nieznane dotąd wydarzenia z naszej lokalnej historii. Tym serdeczniej gratulujemy wyróżnienia.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.