Kto jeszcze pamięta dawne Pławo?

0

Od kilku tygodni trwa zorganizowana przed siedzibą Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli plenerowa wystawa „Przemijanie”, przywołująca pamięć o nieistniejącej już wsi – a obecnie tylko jednym z wielu osiedli miasta – Pławo, na gruntach której powstało dzisiejsza Stalowa Wola. Artystyczna fotografia Adama Krzykwy z końca lat 80. XX w. przejmująco obrazuje efekt procesu przeobrażeń miasta i ostatnie ślady nadsańskiej wioski.

Artysta, kierując się przeczuciem, że jest świadkiem ważnego momentu w historii tego miejsca, zatrzymał w kadrze jego mieszkańców, oddał jego ówczesny klimat nadchodzącego schyłku dawnego świata. Chociaż stare, drewniane domy i gospodarstwa, pozostałości Pława, już wówczas niknęły wśród bloków z wielkiej płyty, napotkani pławianie starali się żyć, jak dawniej.

Dziś prawie nic z tych reliktów nie zachowało się, ale żyją ludzie, którzy doskonale pamiętają Pławo, czyli jego dawni mieszkańcy i ich potomkowie. Dlatego Muzeum Regionalne zaprasza wszystkich chętnych do udostępnienia swoich zdjęć (do zeskanowania na miejscu) i pamiątek z Pława oraz podzielenia się swoimi wspomnieniami, dotyczącymi jego dawnych mieszkańców. Zebrane materiały pozwolą uzupełnić muzealne archiwum poświęcone pławianom sprzed 1969 r.

Zorganizowane w tym celu spotkanie z cyklu „Szanujmy wspomnienia” odbędzie się we wtorek, 21 czerwca, o godzinie 16 w Domu Gościnnym „Hutnik”, ul. Wyszyńskiego 12, w Sali Norblina na parterze. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Skromak.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.