Które drogi powiat sandomierski wyremontuje w ramach Polskiego Ładu? - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 26 listopada
reklama

Które drogi powiat sandomierski wyremontuje w ramach Polskiego Ładu?

1

Dwanaście odcinków dróg zamierza wyremontować powiat sandomierski dzięki funduszom z Polskiego Ładu, przyznanym w ramach drugiej edycji programu. W najbliższych dniach  ogłoszony zostanie pierwszy przetarg.

Na modernizację dróg powiat sandomierski otrzymał w sumie 18,9 miliona złotych. Inwestycje ujęte zostały w dwóch wnioskach.

W ramach pierwszego, opiewającego na 8,9 miliona złotych, przyznane zostało dofinansowanie na przebudowę odcinka drogi Dębiany – Samborzec w Dębianach w gminie Obrazów, ulicy 11 Listopada w Koprzywnicy oraz dwóch ważnych sandomierskich ulic – Koseły i Mickiewicza. Pierwsze z zadań zaplanowanych w stolicy powiatu obejmować będzie modernizację całej drogi – wymianę nawierzchni, remont chodników i parkingów oraz stworzenie ścieżki rowerowej.

Ulica Mickiewicza będzie remontowana na odcinku od ulicy Koseły do Podwala. Powstanie przy niej ścieżka rowerowa. Zadanie będzie obejmować także naprawę zniszczonego chodnika w Parku Miejskim – informuje Piotr Martyniak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Sandomierzu.

Całkowita wartość czterech inwestycji została oszacowana na 9,4 miliona złotych. Dwa dni temu powiat otrzymał wstępną promesę. Wszystkie zadania mają gotową dokumentację.

Dlatego ogłaszamy już przetarg. Liczymy, że teraz łatwiej będzie znaleźć wykonawcę  i uda się uniknąć jeszcze wyższych cen – wyjaśnia starosta sandomierski Marcin Piwnik.

Firma wyłoniona w przetargu będzie mieć na wykonanie prac 13 miesięcy.

W drugim powiatowym wniosku ujęta została modernizacja odcinków:  Gałkowice – Dwikozy w Górach Wysokich, Nowy Garbów – Góry Wysokie w tej samej wiosce, Pierzchnica – Nowa Wieś w Nowej Wsi w gminie Klimontów, Stodoły – Zawichost między miejscowościami Wyspa i Dziurów w gminie Zawichost, Sobótka – Wilczyce w Wilczycach, Koprzywnica – Łążek  w Chodkowie Starym i Chodkowie Nowym w gminie Łoniów, Dębiany- Samborzec na odcinku między Wielogórą a Żukowem oraz  Głazów – Obrazów w samym Obrazowie. Przyznane dofinansowanie wynosi ponad 9,9 miliona złotych, a całkowita wartość inwestycji opiewa na 10,5 miliona złotych.

Nie wszystkie zadania mają już gotową dokumentację, dlatego przetarg na wykonanie robót zostanie ogłoszony nieco później. Zakres prac będzie podobny jak w przypadku inwestycji zawartych w pierwszym wniosku. Będzie to modernizacja nawierzchni jezdni, chodników, poboczy i zjazdów do posesji, a także zrobienie odwodnienia.

Zależało nam na tym, aby inwestycje w ramach Polskiego Ładu wykonane zostały w każdej gminie. Wytypowane zostały najbardziej zniszczone odcinki. To zadania od lat oczekiwane przez mieszkańców. Wybór uzgadniany był  z wójtami poszczególnych gmin – zaznacza starosta Piwnik.

na zdjęciu: ulica Romana Koseły w Sandomierzu

Jeden komentarz

  1. właściciel na papierze na

    Czy o oczekiwaniu na pozyskanie tych właśnie środków finansowych mówił Pan Starosta w artykule Tygodnika pt. „Po rżysku na działkę”? Jeśli tak, to z treści tego tekstu nie wynika, aby z aktualnie pozyskanych pieniędzy miła też zostać sfinansowana budowa dojazdu do kupionych przez wiele osób od powiatu działek przy Milberta…