Zamknij

Kultura na przekór pandemii. Wielki festiwal w przestrzeni wirtualnej już w najbliższy weekend

13:46, 11.03.2021 wel Aktualizacja: 14:22, 11.03.2021
Skomentuj

W marcu mija rok od wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dziedziną, która szczególnie mocno ucierpiała na lockdownie, jest szeroko pojęta kultura. Odwołane koncerty i wydarzenia artystyczne, zamknięte sale koncertowe, filharmonie i muzea stały się niestety codzienną rzeczywistością.

Życie nie znosi jednak próżni, a polska kultura okazała się silniejsza niż koronawirus. Skoro nie można było występować normalnie, aktywność przeniosła się do internetu. Jedną z najaktywniejszych platform prezentujących dorobek twórców i ich artystyczną aktywność stała się facebookowa grupa "Kultura w kwarantannie".

- Grupa powstała dokładnie 14 marca 2020 roku i bardzo szybko stała się największym stadionem kultury w Polsce. Codziennie tysiące ludzi wymienia się w niej wiedzą i informacjami, udostępnia swoje prace i utwory - mówi Marcin Kurnik, pomysłodawca i szef Muzeum Opowieści w Rozalinie, koordynator "Kultury w kwarantannie".

Społeczność grupy to dziś prawie 100 tys. ludzi. Nie tylko twórców, ale też zwykłych odbiorców kultury, spragnionych kontaktu z nią, choćby poprzez internet.

W rocznicę powstania grupy, zorganizowany zostanie wielki, wirtualny festiwal. Nie zabraknie podczas niego koncertów, spotkań poetyckich i literackich, spektakli teatralnych, prezentacji instytucji kulturalnych i muzealnych, a także debat o kondycji kultury polskiej w nowych, narzuconych przez pandemię warunkach.

- Przez ostatni rok spotykamy się głównie w wirtualnych chmurach. Jestem miłośnikiem twórczości Marka Hłaski, stąd tytuł festiwalu "Pierwszy rok w chmurach" jakoś tak sami mi się nasunął. Chcemy podczas festiwalu zaprezentować jakie zmiany zaszły w kulturze w minionym roku. Pokazać zarówno dobre, jak i złe praktyki. W naszą imprezę włączyły się teatry, muzea, poeci, literaci, muzycy i twórcy najróżniejszych dziedzin artystycznych - mówi M. Kurnik.

Na festiwalu wystąpią gwiazdy muzyki alternatywnej, takie jak Moskwa, TZN Xenna i Farben Lehre, będzie też retransmisja koncertu zespołu Sztywny Pal Azji. Wystąpi również wiele młodych, znakomitych kapel. Nie zabraknie także głośnych nazwisk z dziedziny poezji i literatury - m.in. Wojciecha Bonowicza.

Koncerty festiwalowe rozpoczną się o godz. 17, w sobotę, 13 marca. Planowe zakończenie imprezy nastąpi o godz. 22, w niedzielę, 14 marca.

- Uczestniczyć w festiwalu może każdy. Koncerty, debaty i inne wydarzenia festiwalowe będą prezentowane na profilach FB grupy "Kultura w kwarantannie", na profilach uczestniczących w nim zespołów i instytucji, m.in. rozalińskiego Muzeum Opowieści i Fundacji Q, a także na kanale YouTube grupy "Kultura w kwarantannie" - zaprasza Marcin Kurnik.

"Tygodnik Nadwiślański" jest jednym z patronów medialnych festiwalu.

 

(wel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%