Kupili stolnice, wałki i piekli praznole [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

Kupili stolnice, wałki i piekli praznole [zdjęcia]

0
1 z 1

Wyjątkowo interesujący projekt zrealizowało Stowarzyszenie „Dolina Kacanki” z Wiązownicy-Kolonii w gminie Staszów. Dzięki niemu najmłodsi mieszkańcy miejscowości mogli nauczyć się wypieku praznoli.

Projekt nosił tytuł „Od ziarenka do bochenka”. W jego ramach  zakupiono m.in. 15 stolnic, wałków i inne niezbędne akcesoria. W warsztatach pieczenia praznoli czyli namiastki małych chlebków, uczestniczyły m.in. dzieci z przedszkola w Smerdynie i Wiązownicy Dużej.

– W tradycyjnym piecu chlebowym powstały pyszne wypieki, a dzięki zaangażowaniu grupki okolicznych mieszkańców warsztaty odbywały się na pięciometrowym stole, który powstał z ich pomocą – mówi Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki. – Ogromne podziękowania należą się Zygmuntowi Drzymalskiemu za umożliwienie uczestnikom warsztatów zwiedzenie piekarni w Wiązownicy Dużej, dzięki czemu dzieci poznały pracę piekarzy. Dodatkowo przeprowadzona została  także lekcja historii powstania chleba w naszej starej szkole, liczącej 113 lat.

Na koniec dzieci zwiedziły stary młyn w Trzykosach w gminie Koprzywnica, gdzie mogły spróbować lokalnych podpłomyków i poznały pracę młynarza.

Projekt został sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Fot. arch.

000

1 z 1

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.