“Lasowiackie Świętowanie” w Nowej Dębie

0

Na placu przed Domem Kultury w Nowej Dębie 15 sierpnia odbędzie się “Lasowiackie Świętowanie”.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu “Lasowiacy świętują lasowiackie tradycje”, który SOK realizuje w Narodowym Centrum Kultury w programie “EtnoPolska 2020”. Nasze zadanie ma przybliżyć mieszkańcom Gminy Nowa Dęba – położonej na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej i związanej z kulturą lasowiacką – oraz regionu północnego Podkarpacia zwyczajów i obrzędów lasowiackich, które na co dzień towarzyszyły przodkom wielu obecnych mieszkańców. Chcemy tym samym wskrzeszać odchodzącą w niepamięć wśród najmłodszych historię naszych ojców i dziadów – komentuje Krystian Rzemień, dyrektor SOK i autor projektu.

Prócz widowiska “Lasowiackie świętowanie” w projekcie odbywa się siedem cykli wykładów regionalnych o kulturze lasowiackiej dla wszystkich sześciu Kół Gospodyń Wiejskich z Sołectw Gminy Nowa Dęba oraz stowarzyszenia kultywującego tradycje ludowe na terenie najstarszej dzielnicy miasta Nowa Dęba. Przewidziany jest również wyjazd edukacyjny z członkami KGW do Muzeum etnograficznego w Krakowie.

W programie:

  • prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych;
  • warsztaty garncarskie dla dzieci;
  • koncert patriotyczny Orkiestry Dętej oraz Wokalistek;
  • bezpłatna degustacja przysmaków regionalnych dla każdego;
  • gwiazda wieczoru – KONCERT MUZYKI CELTYCKIEJ.

W trakcie wydarzenia świętowana będzie również 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” – Bitwy Warszawskiej. Imprezie towarzyszyć będzie strefa zabaw dla dzieci na plantach i kramy.  Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2020”.

REGULAMIN imprezy:

Organizator wyznaczy strefę koncertową dla widzów, której powierzchnia przewiduje obecność do 150 osób. W strefie koncertowej widzów obowiązuje bezwzględne przestrzeganie regulaminu imprezy oraz utrzymywanie wymaganego dystansu społecznego lub zakrywanie ust i nosa. Ponadto osoby wchodzące do strefy koncertowej będą podawały swoje imię i numer telefonu na wypadek potrzeby kontaktu z nimi w związku z wprowadzonym stanem epidemii.

Impreza rozpocznie się o godz. 17:00. Na “Lasowiackie Świętowanie” zapraszają burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba oraz dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

Share.

Comments are closed.