Zamknij

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Łatwiejsza droga do sprawności

12:43, 12.05.2020 KR Aktualizacja: 08:13, 17.06.2020
Skomentuj

Zaczynali od małej wypożyczalni podstawowego sprzętu medycznego, dziś - dzięki funduszom europejskim - Caritas Archidiecezji Przemyskiej prowadzi 4 dobrze wyposażone placówki. Projekt "Sprawni Dłużej II" zapewnia nieodpłatną pomoc osobom potrzebującym, schorowanym, niesamodzielnym i ich opiekunom. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020 pozwoli objąć wsparciem przeszło 2 tysiące osób.

W ramach projektu "Sprawni Dłużej II" udało się kupić kilkaset łóżek rehabilitacyjnych.

Pierwszy punkt wypożyczalni Caritas powstał w Łańcucie i mieścił się budynku PTTK. Z czasem ze względu na niewielką liczbę sprzętu i koszty biuro przeniesiono do budynku Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego Caritas w Wysokiej, zaś magazyn do pomieszczeń dawnej plebanii.

Na przestrzeni lat dzięki staraniom dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artura Jańca wypożyczalnię stopniowo doposażano, jednak asortyment wciąż był niewystarczający. Działo się tak dlatego, że wypożyczalnia w Wysokiej była jedyną tego typu placówką Caritas na terenie diecezji przemyskiej.

Rok 2016 r. był przełomowy Caritas Archidiecezji Przemyskiej rozpoczął realizację projektu unijnego "Sprawni dłużej". W I edycji projektu z funduszy europejskich zakupiono ponad 2400 różnych sprzętów wspomagających, usprawniających i rehabilitacyjnych, m.in. 250 łóżek elektrycznych, koncentratory tlenu, wózki inwalidzkie mechaniczne oraz elektryczne itp. Powstały również kolejne 3 wypożyczalnie w: Przemyślu, Krośnie i Ustrzykach Dolnych.

Od stycznia 2020 r. Caritas realizuje projekt "Sprawni Dłużej II", dzięki któremu wszystkie 4 wypożyczalnie zostały wzbogacone o kolejny nowoczesny sprzęt.

Służymy pomocą potrzebującym

Rozmawiamy z Janiną Surmacz, dyrektorką Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas w Wysokiej.

Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego w Wysokiej, punkt rejestracji.

Podczas I edycji projektu z wypożyczalni w Wysokiej skorzystało 912 osób. Dzięki unijnemu projektowi "Sprawni Dłużej II" udało się ją doposażyć. Czym się kierowano przy doborze sprzętu?

- Przede wszystkim potrzebami, które się pojawiały na przestrzeni kilku lat funkcjonowania placówki. Zgłaszano nam zapotrzebowanie m.in. na: rowerki stacjonarne, lampy do terapii światłem spolaryzowanym, stoliki przyłóżkowe do karmienia. Uzupełniliśmy też sprzęt, który cieszy się największym zainteresowaniem: łóżka elektryczne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu.

Udało się także kupić urządzenia specjalistyczne, których do tej pory brakowało, m.in.: automatyczny hydromasażer do stóp, elektryczny masażer do nóg i stóp, korektor wad postawy typu "pajączek", parapodium dynamiczne dla dorosłych, pionizator statyczny dla dorosłych.

II edycja projektu obejmuje także usługi doradcze.

- Tak. Często choroba osoby najbliższej pojawia się w sposób nieoczekiwany, nagły i trzeba się nauczyć wielu czynności - my służymy pomocą. Powadzimy wsparcie w postaci doradztwa rehabilitanta lub fizjoterapeuty w skomplikowanych przypadkach, na przykład dla osób po  urazach, a także wsparcie szkoleniowo-doradcze dla członków rodzin tych podopiecznych, których stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu.

Tematyka szkolenia odpowiada na potrzeby opiekuna i zalecenia wynikające z dokumentacji medycznej osoby, dla której wypożyczono sprzęt. Możemy je przeprowadzić w domu osoby niesamodzielnej lub w wypożyczalni. Uczymy np. mycia, obracania, drobnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, zapobiegania odleżynom.

Kto może wypożyczyć sprzęt? Z jakimi problemami borykają się te osoby, w jakim są wieku?

- Sprzęt dla osoby potrzebującej zazwyczaj wypożycza rodzina na podstawie upoważnienia oraz zaświadczenia od lekarza- bezpłatnie na okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia. Najczęściej korzystają z niego osoby starsze, m.in. po udarach, przewlekle chore, które po leczeniu szpitalnym wracają do domów. Są to również osoby po urazach, operacjach, dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami.

Możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu ułatwia codzienne funkcjonowanie zarówno choremu, jak i opiekunowi. Poprawia komfort życia i często przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.

Wypożyczalnia stanowi wielką pomoc w dobie pandemii.

W wypożyczalni sprzętu medycznego w Wysokiej najczęściej poszukiwane są łóżka elektryczne.

- W czasie pandemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa COVID 19 wypożyczalnia funkcjonuje bez zmian. Szczególnie duże zainteresowanie sprzętem, zwłaszcza łóżkami elektrycznymi, odnotowaliśmy w okresie przekształcenia Szpitala św. Michała Archanioła w Łańcucie w szpital jednoimienny, gdy część pacjentów opuściła placówkę.

Wypożyczalnia jest wielkim wsparciem dla chorych, niezamożnych, niepełnosprawnych, ale też ich opiekunów. Cieszymy się, że możemy choć w niewielkim stopniu przyczynić się, by ten trudny czas choroby, cierpienia i opieki był odrobinę lżejszy.

Skąd wziąć dofinansowanie?

Informacje o naborach i konkursach znajdziesz na stronie www.rpo.podkarpackie.pl w zakładce "Nabory wniosków".

Aleksandra Nowotyńska

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%