reklama
Maja Ostaszewska na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych. Aktorka zauroczona Sandomierzem [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Maja Ostaszewska na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych. Aktorka zauroczona Sandomierzem [zdjęcia]

0

19. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych odbywa się w Sandomierzu. Dzisiaj z widzami spotkała się Maja Ostaszewska. Podczas wieczornej gali na dziedzińcu Zamku Królewskiego aktorka odbierze statuetkę – Kamień Optymizmu.

Maja Ostaszewska jest bohaterką – Aktorką NieZwykłą festiwalu. Przyznała ona, że po raz pierwszy przebywa w Sandomierzu. – Znałam to cudowne miejsce wyłącznie ze zdjęć. Jestem nim absolutnie zachwycona – powiedziała nam Maja Ostaszewska. – Festiwal Filmów NieZwykłych to wspaniałe wydarzenie. Niezwykle sobie cenię to, co robią Kasia Kubacka-Seweryn i Andrzej Seweryn w sztuce i kulturze, ale jednocześnie obywatelsko i społecznie.

Aktorka podkreśliła, że cieszy się z festiwalowego wyróżnienia, teraz – jak dodała – ma ono szczególny wymiar. – Optymizm trzeba pielęgnować, nawet w najtrudniejszych czasach, a myślę, że przyszło nam żyć w bardzo trudnym okresie. Dzieje się dużo złych rzeczy, blisko nas, również w naszym kraju. Ważne jest, aby po prostu działać, ponieważ to daje optymizm i nadzieję – zaznaczyła artystka.

W spotkaniu w Szklanej Galerii Restauracji Widnokrąg zdalnie wzięła udział także druga bohaterka festiwalu – Małgorzata Szumowska, uhonorowana tytułem Reżyserki NieZwykłej. Mowa była między innymi o współpracy obu twórczyń oraz o najnowszym, anglojęzycznym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Inifite Storm”, w którym zagrała Naomi Watts.

Przypominano, że Maja Ostaszewska jest również działaczką społeczną, ostatnio zaangażowaną w pomoc uchodźcom – z Ukrainy, ale także tym przekraczającym granicę białorusko-polską.

Wydarzeń z tej granicy dotyczy najnowszy spektakl Michała Zadary z udziałem aktorki zatytułowany „Odpowiedzialność”, pokazywany w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

To spektakl dokumentalny, który przygotowywaliśmy razem z prawnikami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tekst czytamy z promptera, ponieważ każde słowo pociąga za sobą odpowiedzialność prawną. Dla mnie było to niezwykłe doświadczenie. Wcześniej skupiałam się tylko na niesieniu pomocy, a ten spektakl opieramy na historii osób, które umarły na granicy, część z nich po polskiej stronie, na skutek zaniedbań i łamania praw człowieka przez, niestety, również naszą polską Straż Graniczną. Pokazywaliśmy chronologię tego, co się działo w lesie, jak i to, w jaki sposób manipulowano opinią publiczną – mówiła artystka.

Wśród uczestników spotkania byli Andrzej Seweryn i Michał Rusinek.

Gala rozpocznie się o godzinie 21. Małgorzata Szumowska, na którą czeka Korona Sandomierska, będzie łączyć się z sandomierską publicznością zdalnie. Uroczystość uświetni koncert zespołu Voo Voo i Vadima Brodskiego.

Jutro o godzinie 10 Maja Ostaszewska weźmie udział spacerze z psami. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na los zwierząt przebywających w schroniskach oraz ma zachęcać do adopcji czworonogów. w

 

 

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.