reklama
reklama
Mapy powodziowe w nowej wersji na początku przyszłego roku - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Mapy powodziowe w nowej wersji na początku przyszłego roku

0

Mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego zostaną zaktualizowane na początku 2022 roku – zapowiedział Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. O przyspieszenie prac nad ich nową wersją zabiegali parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy. Mapy obowiązujące od października blokują inwestycje, między innymi na dużym terenie powiatu sandomierskiego.

Harmonogram Wód Polskich przewidywał, że aktualizacja dokonana zostanie dopiero po sześciu latach. Dla mieszkańców regionu, w przypadku powiatu sandomierskiego – części sześciu nadwiślańskich gmin, byłoby to fatalne. Oznaczałoby bowiem, że w tym czasie nie będzie można tam budować domów, trudniej będzie rozbudowywać te istniejące. Ograniczenia dotyczą także budynków gospodarczych, zakładów przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej. Mieszkańcy już odczuwają skutki restrykcyjnych przepisów.

 Z pismem o skrócenie terminu aktualizacji map wystąpili do premiera Mateusza Morawieckiego świętokrzyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek. W odpowiedzi na nie Marek Gróbarczyk poinformował, że prace nad aktualizacją rozpoczną się w tym roku.

 – Nowe mapy mają być podane do publicznej wiadomości w styczniu lub lutym 2022 roku. W aktualizacji uwzględnione zostaną kompleksowe efekty inwestycji przeciwpowodziowych zrealizowanych przez Wody Polskie w ostatnich latach, które nie zostały ujęte w mapach przedstawionych 22 października 2020 roku – poinformował Marek Kwitek.
To między innymi zadania realizowane w ramach ogromnego projektu „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza”, za kwotę 220 mln zł. Niektóre z nich, budowa wałów na Koprzywiance i bramy portowej w Sandomierzu, jeszcze trwają.

 – Zakończenie tych inwestycji i zwiększenie dzięki nim bezpieczeństwa powodziowego wpłynie korzystnie na proces wydawanych zgód na budowę i warunków zabudowy. Wnioski w znacznym stopniu będą pozytywnie rozstrzygane przez Wody Polskie – powiedział poseł Marek Kwitek.

O przyspieszenie aktualizacji map zabiegali również samorządowcy z powiatu sandomierskiego, którzy pod petycją w tej sprawie zebrali ponad 3,5 tysiąca podpisów mieszkańców. Stanowiska zajęły rady gmin. Starosta sandomierski Marcin Piwnik i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec zawieźli dokumenty do parlamentu i premiera.

Witold Surowiec, wójt gminy Samborzec powiedział, iż to, że mapy będą tak szybko zaktualizowane, to dobra wiadomość. – Obecny stan jest dla nas fatalny. Inwestycje są ograniczone. Mieszkańcy przestają już je planować. Pozostaje pytanie, jak zapowiadana aktualizacja będzie wyglądać czy dużo zmieni. Jeżeli polegać będzie tylko na zmianie parametrów, to problem uzyskania pozwoleń na budowę nie zniknie. Na razie jednak tych szczegółów nie znamy – zaznaczył Witold Surowiec.

na zdjęciu. O przyspieszeniu prac nad aktualizacją map poinformował na konferemcji prasowej poseł  Marek Kwitek.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.