Mija 400 lat od rozpoczęcia budowy Krzyżtoporu. Są plany uczczenia tej rocznicy - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Mija 400 lat od rozpoczęcia budowy Krzyżtoporu. Są plany uczczenia tej rocznicy

1

Równo cztery wieki temu rozpoczęła się budowa jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich dawnej Rzeczpospolitej, zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Są plany uczczenia tej rocznicy, o ile tylko pozwoli na to sytuacja związana z pandemią.

Budowla, choć jest dziś tylko majestatyczną ruiną, robi ciągle kolosalne wrażenie. Krzyżtopór zaliczany jest do największych w Europie założeń typu „palazzo in fortezza” czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Została ona wzniesiona na nietypowym planie wpisanej w pięciobok bastionowej fortyfikacji. Pałac, fortyfikacje i ogród – trzy główne elementy założenia – zostały powiązane osiowo. Autorem projektu budowli był Wawrzyniec Senes, który wzniósł również kolegiatę w niedalekim Klimontowie.

Budowę zamku zlecił wojewoda Krzysztof Ossoliński, przyrodni brat przyszłego kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego. Obiekt powstawał w kilku fazach. Najwcześniej wzniesiono budynek główny i fortyfikacje. Miało to miejsce w latach 1621- 27.

400. rocznicę rozpoczęcia budowy rezydencji kierownictwo administrującej obiektem Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe planuje uczcić już w długi weekend majowy.

– Chcemy zorganizować trzydniową imprezę z fabułą nawiązującą do tego historycznego wydarzenia – mówi Elżbieta Charymska, dyrektor instytucji. – Mamy nadzieję, że będzie mogła dojść do skutku. Obserwujemy rozwój sytuacji epidemiologicznej i związanych z tym decyzji.

1 maja zaplanowano piknik „Sprawni jak Rycerze” z udziałem Bractwa Nowa Dęba oraz nocne zwiedzanie zamku i spotkania z duchami. W niedzielę, 2 maja, ma się odbyć festiwal historii „Wrota Czasu” z udziałem m.in. Drużyny Eventów Historycznych „Sarmata” oraz Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Będzie również prezentacja Wioski Neolitycznej w Kopcu wraz ze stoiskiem przedstawiającym życie w epoce neolitu. W poniedziałek, 3 maja, odbywać się mają pokazy tańców dworskich z zespołem Dworzanie.

– Nawiązując do rocznicy, nosimy się również z zamiarem wydania okolicznościowej publikacji, która mogłaby być rozdawana bezpłatnie turystom odwiedzającym zamek. Dzięki niej mieliby okazję lepiej poznać jego bogatą historię – dodaje E. Charymska.

Od ostatniego weekendu Krzyżtopór jest udostępniony do zwiedzania. Na terenie obiektu wyznaczona jest jedna oznakowana trasa zwiedzania. Z ruchu turystycznego wyłączone są stajnie oraz podziemia.

więcej na ten temat w papierowym wydaniu “TN”

Fot. R. Staszewski

Udostępnij

Jeden komentarz