Miliony dla powodzian? [W najnowszym TN]

1

Po ponad siedmiu latach od powodzi Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że winnymi zaniedbań, które doprowadziły do przerwania wałów przeciwpowodziowych, są instytucje reprezentujące skarb państwa. Ten wyrok otwiera grupie powodzian z Sandomierza, Tarnobrzega i Gorzyc możliwość ubiegania się o wielomilionowe odszkodowania.

– To jest wyjątkowy dzień dla wszystkich ludzi w Polsce, którzy w postępowaniu zbiorowym chcą dochodzić sprawiedliwości – mówi sandomierzanin Zbigniew Rusak, przedstawiciel 26 osób, które jako pierwsze w kraju wystąpiły w postępowaniu zbiorowym przeciw instytucjom państwowym.

– Tym wyrokiem otworzyliśmy szeroko drzwi dla innych tego typu postępowań. Żadna instytucja publiczna w kraju nie może już czuć się bezkarna. Jeśli się dopuściło do zaniedbań, to należy ponieść tego konsekwencje. Udowodniliśmy, że winnymi powodzi z 2010 roku są instytucje reprezentujące skarb państwa, czyli województwo świętokrzyskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Gdy wyrok się uprawomocni, będziemy dochodzić konkretnych odszkodowań… (jż)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”.

Share.

1 komentarz