Minister od jabłek

0

W Bilczy (gm. Obrazów) odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych, GRZEGORZA SCHETYNY z przedstawicielami grup producenckich z rejonu Sandomierza i Grójca na Mazowszu. Sadownicy przedstawili swoje problemy zwią­zane z eksportem owoców, minister natomiast obiecał pomoc w promocji polskiego jabłka zagranicą i docierania do nowych rynków zbytu.

 Do spotkania polityka z przedstawicielami grup producenckich doszło w siedzibie grupy producenckiej „Owoc Sandomierski” w Bil­czy. Oprócz ministra Schetyny w spotkaniu uczestniczyli: Katarzyna Kacperczyk, pod­sekretarz stanu ds. polityki pozaeuropej­skiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej w MSZ; wojewoda świętokrzyska Bożenty­na Pałka-Koruba i eurodeputowany Bog­dan Wenta. Gospodarzem spotkania był Leszek Bąk, prezes grupy producenckiej „Owoc Sandomierski”.

Już drugi rok zmagamy się z rosyjskim embargiem. W związku z tym musimy po­szukiwać nowych rynków zbytu na polskie owoce i warzywa. Sami, mimo że staramy się w ramach grup współpracować, nie je­steśmy w stanie przeskoczyć pewnych barier związanych z nawiązywaniem kontaktów handlowych chociażby w krajach Europy Zachodniej czy krajach arabskich. Wiemy jak wyprodukować wysokiej jakości produkt, jednak nie mamy jeszcze odpowiednich kon­taktów na świecie, ani też doświadczenia, by go dobrze sprzedać. Poza tym brakuje nam czasu, a przede wszystkim pieniędzy, by od­powiednio promować nasze produkty, brać udział w targach i zagranicznych misjach gospodarczych. Dlatego bardzo liczymy na pomoc MSZ, który może pośredniczyć w tych kontaktach i w większym zakresie promować polskie produkty – mówił sadownik.

Więcej w aktualnym papierowym wydaniu TN.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.