Minister spraw zagranicznych na sandomierskich dożynkach. [Zdjęcia]

0

W Sandomierzu odbyły się XV Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Wzięło w nich udział setki osób, wśród nich znalazł się minister spraw zagranicznych GRZEGORZ SCHETYNA.

Jubileuszowe święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej w sandomierskiej bazylice katedralnej, po niej barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami starego miasta na błonia u podnóża skarpy, gdzie miały miejsce główne uroczystości.

Wzięli w nich udział mieszkańcy całego regionu, ale także samorządowcy, parlamentarzyści, ludzie związani z organizacjami rolniczymi i przedsiębiorcy. Gośćmi specjalnymi święta byli przedstawiciele regionów partnerskich powiatu sandomierskiego: z Ostroga na Ukrainie i Pińska na Białorusi.

Uczestników święta powitali starosta sandomierski Stanisław Masternak i burmistrz miasta Marek Bronkowski. Rolę gospodarza dożynek pełnił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, natomiast starostów – rolnicy: Teresa Łukasik ze Strzałkowa w powiecie buskim, zajmująca się produkcją serów, i Witold Stefaniak z Wielogóry w gminie Samborzec, sadownik i prezes grupy producenckiej „Złoty Sad”. Zgodnie z tradycją starostowie przekazali na ręce gospodarza dożynek chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Grzegorz Schetyna podczas uroczystości dziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Podkreślał, że  polskie rolnictwo jest częścią wielkiego polskiego sukcesu, a 15 proc. polskiego eksportu stanowią owoce pracy rolników, czyli coraz bardziej doceniana za granicą polska żywność. (jż)

Więcej w papierowym wydaniu TN.

Share.

Comments are closed.