reklama
Młodzi jazzmani z Izraela zagrają w Opatowie - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Młodzi jazzmani z Izraela zagrają w Opatowie

0

Izraelscy uczniowie konserwatoriów i ich nauczyciele tworzący big-band „Stars of Galil & Gilboband” wystąpią w środę, 29 czerwca, przy Bramie Warszawskiej w Opatowie. Młodzi jazzmani spotkają się także z uczniami miejscowych szkół muzycznych i będą zwiedzali miasto.

Wizyta izraelskiego zespołu to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej (TPZO). Muzycy big-band „Stars of Galil & Gilboband” przyjechali na koncerty do Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego (województwo podlaskie), a ostatnie dni czerwca, tuż przed powrotem do domów, spędzą w Opatowie.

Licząca 22 osoby grupa ma przyjechać do miasta we wtorek, 28 czerwca. Wieczorem, ok. godz. 20 w ogródku Restauracji Żmigród na rynku będzie można posłuchać występu sekstetu, tworzonego przez członków orkiestry.

Następnego dnia goście z Izraela spotkają się z uczniami i pedagogami szkół muzycznych, prowadzonych w Opatowie przez Fundację STAN-ART. Później zaplanowano wspólne muzykowanie na ulicy Szerokiej, które będzie zaproszeniem lokalnej społeczności na wieczorny koncert big-bandu. Szeroka była przed II wojną światową ulicą zamieszkałą przez lokalną społeczność żydowską. Nazywała się wówczas ulicą Berka Joselewicza – pomiędzy tym traktem, a sąsiednią ulicą Starowałową, znajdowała się synagoga. Goście zwiedzą Opatów śladami życia i kultury społeczności żydowskiej, zobaczą także Podziemia Opatowskie.

O godz. 20 przy zabytkowej Bramie Warszawskiej odbędzie się plenerowy koncert izraelskiego big-bandu, który w swoim repertuarze poza jazzem ma też muzykę klasyczną i żydowską. W planach jest również występ młodzieży miejscowych szkół muzycznych.

Jak podkreśla Dariusz Sobczyk z TPZO, istotne będzie spotkanie izraelskiej młodzieży z polskimi rówieśnikami. – To ważne, by budować razem lepszą przyszłość, aby młodzi ludzie mogli się lepiej poznać i zobaczyć, że w sumie niewiele się od siebie różnią – zaznacza Sobczyk.

Dyrektor szkół muzycznych Zdzisław Staniszewski dodaje, że w planach jest dłuższa współpraca placówek edukacyjnych z Opatowa i z Izraela.

W czwartek 30 czerwca zaplanowano wycieczkę młodych artystów do Sandomierza i zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

„Stars of Galil & Gilboband” powstał w 2018 r. w Izraelu, jako big-band Miejskiej Szkoły Nof A Galil dla uczniów w wieku od 14 do 18 lat. Orkiestra wzięła udział w festiwalu jazzowym w mieście Hajfa, otrzymała też zaproszenie na festiwal do Petersburga, a podczas pandemii – uczestniczyła w międzynarodowych imprezach muzycznych organizowanych on-line. Od 2021 r. zespół działa jako wspólny projekt dwóch konserwatoriów: „Nof A Galil” i BMusic Yizra’el Gilboa. W 2022 r. orkiestrę nagrodzono na międzynarodowym przeglądzie w Rydze, grupa koncertowała także z uznanymi w świecie jazzu artystami.

Wydarzenie organizują: TPZO, Starostwo Powiatowe w Opatowie i Fundacja STAN-ART.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.