Młodzi rolnicy z Sandomierza bezkonkurencyjni [zdjęcia]

0

Znakomicie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu-Mokoszynie na etapie wojewódzkim XXXVIII edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych, organizowana przez Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej, to konkurs wiedzy i umiejętności skierowany do osób w wieku od 17 do 40 lat, którzy są uczniami i studentami kierunków rolniczych oraz rolnikami. Pozwala ona uczestnikom zweryfikować wiadomości z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej – teoretycznej i praktycznej oraz wzbogacić swoje przygotowanie zawodowe.

Gospodarzem tegorocznego finału po raz pierwszy była sandomierska szkoła. Wydarzenie otworzyła Alicja Szatan, dyrektor ZSCKR. Finał przebiegał w dwóch etapach. Najpierw uczestnicy mieli za zadanie wypełnić test z pytaniami jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a później musieli zmierzyć się z zadaniem praktycznym, polegającym na wykonaniu związanej z siewem próby kręconej.

Poziom olimpiady był wysoki, a rywalizacja zacięta. Konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Pierwsze miejsce wywalczył Piotr Jaworski, uczeń klasy trzeciej technikum rolniczego w ZSCKR w Sandomierzu, drugie – Konrad Rak z klasy drugiej technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w tej samej szkole, natomiast trzecie – Piotr Malarczyk, rolnik z gminy Piekoszów. Na czwartej pozycji znalazł się Fryderyk Wysocki, a na piątym Piotr Kapuściński, obaj z klasy trzeciej sandomierskiego technikum rolniczego.    

Finałowa trójka otrzymała cenne nagrody rzeczowe. Oprócz nich ma zapewniony wyjazd do Brukseli z możliwością zwiedzania Parlamentu Europejskiego, ufundowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa. Nagrodę główną dla zwycięzcy ufundował marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Sukcesy dowodzą bardzo dobrej pracy nauczycieli oraz wysokiego poziomu wiedzy uczniów, którą ci młodzi ludzie potrafią przełożyć na praktykę. Świadczą również o tym, że rolnictwo to ich pasja – powiedziała dyrektor Alicja Szatan.

Piotr Jaworski będzie uczestniczył w finale krajowym olimpiady, który zostanie rozegrany w dniach 12-13 marca, podczas XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

fot. ZSCKR Sandomierz

Share.

Comments are closed.