Moc atrakcji podczas II Zawichojskiej Nocy Muzeów [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Moc atrakcji podczas II Zawichojskiej Nocy Muzeów [zdjęcia]

0
1 z 11

W Zawichoście i okolicach noc z soboty na niedzielę była pełna historii, kultury, opowieści, legend, gawęd i baśni.

Atrakcji towarzyszących II Zawichojskiej Nocy Muzeów było mnóstwo. Były wśród nich, zorganizowane w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz wernisaż wystawy prezentującej kwiaty z bibuły i krepiny, a także – przygotowana w strażnicy – ekspozycja poświęcona historii początków Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Przed kościołem św. Jana Chrzciciela można było przenieść się do świata sprzed wieków, na zainteresowanych czekało tam bowiem spotkanie z rycerzem rodem ze średniowiecznych opowieści, pieśni i legend. Chętni mogli zobaczyć i przymierzyć  elementy zbrojenia i ubioru. Spotkanie okraszone było konkursami. Można było zwiedzić wczesnogotyckie wnętrze świątyni klasztornej, w roli przewodnika wystąpił historyk dr Adam Wójcik, a z zielonego  tarasu podziwiać widok na skarpę wiślaną i Wisłę. Otwarty był również kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Udostępnione zostały tam zamknięte na co dzień podziemia. Można było zobaczyć  fragment absydy – pozostałości pierwotnego obiektu sakralnego – romańskiego – wzmiankowanego w bulli papieskiej w 1148 roku.

Po barokowym wnętrzu kościoła  św. Trójcy oprowadzali przewodnicy z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „SZANSA”. Zaprezentowali oni także okrycie archeologiczne dekady w rankingu National Geographic Polska – „Skarb z Trójcy – Zawichostu”.

Odważni mogli wybrać się na spacer „Aleją STRASZONÓW i rycerskich opowieści…”. Przy zabytkowym wodowskazie oczekiwał ich rycerz nocy z zawichojskiego zamku.

Do Nocy Muzeów włączył się również Park Etnograficzny „Pod Kogutem” w Dąbiu. W świetle nocy na gości czekały między innymi: „Ognista kuźnia”, ekspozycja plastyczna „Kukły i marzanny w blasku księżyca” oraz „Chochla magicznego naparu z bławatka”, czyli degustacja w izbie babci Heleny połączona ze zwiedzaniem.

foto: UMiG Zawichost, MGOK Zawichost, Magdalena Rudziejewska-Rudziewicz

1 z 11

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.