Multimedialny zamek w Krzyżtoporze?

0

Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (gm. Iwaniska) uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekt pn. Muzeum Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – jako multimedialny spacer śladami Ossolińskich.

Konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego cieszył się dużym zainteresowaniem. W sumie do podziału między potencjalnych wnioskodawców było 60 mln zł.

– Pieniędzy wystarczyło dla sześciu pierwszych przedsięwzięć, które otrzymały najwyższą ocenę punktową – mówił marszałek Adam Jarubas.

Projekt multimedialnego spaceru śladami Ossolińskich na zamku w Ujeździe zakłada utworzenie sali, w której obejrzeć będzie można niedostępne zabytki.

– Jest część eksponatów, których replik nie możemy mieć, a oryginałów odzyskać. Jest szansa pokazania ich w formie multimedialnej i chcemy z niej skorzystać. W ramach poprzedniego projektu mamy przygotowaną salę muzealną, a w ramach tego projektu chcemy od podstaw stworzyć z niej salę multimedialną – mówi dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór Janusz Wójcik. Część eksponatów, które udało się wykopać w trakcie badań archeologicznych w ramach poprzedniego projektu, będzie wystawiona w gablotach.

Dodatkowo muzeum planuje zakup zbroi rycerskich oraz makietę dla osób niewidomych. Wartość projektu wynosi 2 mln 180 tys. zł. Zamek Krzyżtopór uzyskał 1 mln 418 tys. dofinansowania. Turyści będą mieli możliwość zwiedzania tej sali w 2019 roku. (jk)

multimedialny (2) multimedialny (3) multimedialny

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.